Anamur ilçesi katı atıklara uygulanan işlemler ve alternatif yöntem geliştirme
Transactions in the solid waste and development of alternative methods in Anamur
  1. Tez No: 317884
  2. Yazar: EDA ALABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda Anamur nüfus ve kentleşmede hızlı bir gelişim göstermektedir. Bu ge-lişmeler ve teknolojik gelişmeler Anamur'da kentsel katı atık (KKA) üretim hızının ve bileşenlerinin artmasına ve değişimine yol açmaktadır. Katı atık bileşenlerinin ekonomiye katılacak yönetiminin sağlanması gerekmektedir. Ambalaj atıkları KKA bileşimindeki payı yüksektir. Katı atıkların taşınması ve toplanması özellikle yaz aylarında önemli problemlere yol açmaktadır. Anamur'da ki yerleşim bölgelerinin çoğunluğunda yaz aylarında nüfus yaklaşık iki katına çıkmaktadır. İlçede katı atık bileşenlerinin (ambalaj atıkları gibi) çıkış noktasında ayrılması, toplanması ve taşın-ması ile ilgili altyapı sistemleri bulunmamaktadır. Bileşenlerin çıkış noktasında ayrı-lıp, toplanıp taşınması için bölgede halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu ça-lışmada, Anamur'da ambalaj atıklarının çıkış noktasında ayrılması amacıyla, halkın bilinçlendirilmesi için bölge aşamalara ayrılmış, kapıdan kapıya bilgilendirme ya-pılmış, broşür, afiş dağıtılmıştır. Ambalaj atıklarının toplanmasında Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde, konut yapısına uygun toplama aparatları belirlenmiştir. Böylece Anamur ilçesinde oluşan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması, yeniden kullanılabilirliği ile ilgili alternatiflerin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid technological development and urbanization, increase in population Anamur, İçel, leads to municipal solid waste production rate and components. One of the inevitable problems of solid waste management is a component of municipal solid waste (MSW), packaging waste. Here, seperation, collection and transportation of solid waste are serious problems, especially in summer due to about two fold increase of population in the summer. Separation and collection of packaging waste at source in the district in question needs to train the population. In this study, for the separation of packaging waste at source, region for public awareness had been separated into phases, communucating with public door to door to give information about how to do. Some brochures and posters explainin the separation, collection and transportation of MSW component, packaging materials had been distributed. According to the Packaging Waste Control Regulation, for the collection of packaging waste, residential collection apparatus according to the structure of MSW components were identified and distributed to the residens for separation of packaging waste at source. An alternative system for separation, collection and transportation of MSW components at source is designed for Anamur to reuse of almost all of the components.