Kazanlı yuvalama kumsalındaki deniz kaplumbağaları [Chelonia mydas (Linnaeus, 1758) ve Caretta caretta (Linnaeus, 1758)] populasyonlarının biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Biological properties of populations of marine turtles [Chelonia mydas (Linnaeus, 1758) and Caretta caretta (Linnaeus, 1758)] on Kazanli nesting beach
- Tez No: 317883
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kazanlı Kumsalı'nda, 2009 üreme sezonunda mayıs ayından ekim ayına kadar yapılan arazi çalışmalarında Chelonia mydas'a ait toplam 1922 çıkıştan 562 tanesi, Caretta caretta'ya ait toplam 161 çıkıştan 21 tanesi yuva ile sonuçlanmıştır. 2010 üreme sezonunda haziran ayından ekim ayına kadar yapılan arazi çalışmalarında Ch. mydas'a ait toplam 1300 çıkıştan 264 tanesi, C. caretta'ya ait toplam 83 çıkıştan 15 tanesi yuva ile sonuçlanmıştır.4,5 km uzunluğundaki Kazanlı Kumsalı'nda 2009 üreme sezonunda 562 Ch. mydas yuvası için yuva yoğunluğu 124,89 yuva/km, 21 C. caretta yuvası için yuva yoğunluğu 4,67 olarak hesaplanmıştır. 2010 yılı üreme sezonunda ise, 264 Ch. mydas yuvası için yuva yoğunluğu 58,67 yuva/km, 15 C. caretta yuvası için yuva yoğunluğu 3,33 olarak hesaplanmıştır.Kazanlı Kumsalı'nda 2009 üreme sezonunda, tespit edilen toplam 562 Ch. mydas yuvasının 449'undan (% 79,9) yavru çıkışı olurken 32 (% 5,7) yuvadan yavru çıkışı gözlenmemiştir. 81 (% 14,4) yuvada yavru çıkışının olup olmadığı bilinmemektedir. 2010 üreme sezonunda tespit edilen toplam 264 Ch. mydas yuvasının 169'undan (% 64) yavru çıkışı olurken 95'inden (% 36) yavru çıkışı gözlenmemiştir. 2009 üreme sezonunda tespit edilen toplam 21 C. caretta yuvasının 15'sinden (% 71,4) yavru çıkışı olurken, 4'ünde (% 19) yavru çıkışı gözlenmemiştir. 2 (% 9,6) yuvada yavru çıkışının olup olmadığı bilinmemektedir. 2010 üreme sezonunda tespit edilen toplam 15 C. caretta yuvasının 13'ünden (% 86,7) yavru çıkışı olmuş, 2'sinde (% 13,3) yavru çıkışı olmamıştır.Kazanlı Kumsalı'nda 2009 üreme sezonunda Ch. mydas'a ait 112 normal yuvanın ortalama kuluçka süresi 54,7500±3,98307 gün, C. caretta'ya ait 5 normal yuvanın ortalama kuluçka süresi 50,2000±3,27109 gün, 2010 üreme sezonunda Ch. mydas'a ait 75 normal yuvanın ortalama kuluçka süresi 53,9067±4,16930 gün, C. caretta'ya ait 4 normal yuvanın 52,5000±3,69685 ortalama kuluçka süresi gün olarak saptanmıştır.2009 üreme sezonunda tespit edilen Ch. mydas'a ait toplam 562 yuvadan yumurta sayısı açısından güvenilir olan ve kontrol açılışının gerçekleştirildiği 321 yuvadaki toplam yumurta sayısı 32319, bu yumurtaların 24068'si boş kabuk (% 74,47) ve ortalama yumurta sayısı 100,6822±27,79229'dur. 2010 üreme sezonunda tespit edilen toplam 264 Ch. mydas yuvasından yumurta sayısı açısından güvenilir olan ve kontrol açılışının gerçekleştirildiği 173 yuvadaki toplam yumurta sayısı 19563, bu yumurtaların 14033'ü boş kabuk (% 71,73) ve ortalama yumurta sayısı 113,0809±29,65978'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population of Chelonia mydas and Caretta caretta which nest on Kazanlı beach of which length is 4,5 km. In 2009 nesting season, 562 Ch. mydas nests from 1922 acts, 21 C. caretta nests from 161 acts were determined. In 2010 nesting season, it was also determined that of 279 nests, 264 from 1300 acts belonged to Ch. mydas and 15 ones from 83 acts belonged to C. caretta.The density rank of Ch. mydas nests in Kazanlı beach was found as 124,89 nest/km in 2009 and 58,67 nest/km in 2010. The density rank of C. caretta nests in Kazanlı beach was found as 4,67 nest/km in 2009 and 3,33 nest/km in 2010.In 2009, the total number of eggs inside the 321 Ch. mydas nests which were opened for control and had relieable data was 32319. Therefore, the mean number of eggs was counted up as 100,6822. In 2010, the total number of eggs inside the 173 Ch. mydas nests which were opened for control and had reliable data was 19563. Accordingly, the mean number of eggs was counted up as 113,0809.In 2009, the average incubation period of Ch. mydas nests in Kazanlı beach was estimated as 54,7500 days. In 2010, the average incubation period of Ch. mydas nests in Kazanlı beach was estimated as 53,9067 days. In 2009, the average incubation period of C. caretta nests in Kazanlı beach was estimated as 50,2000 days. In 2010, the average incubation period of C. caretta nests in Kazanlı beach was estimated as 52,5000 days.