İçel ili Anamur ilçesi kuzeyinin jeolojisi ve petrografisi
The geology and petrography in the vicinity of North of Anamur (İçel)
  1. Tez No: 78622
  2. Yazar: CEM SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
1995-1997 yılları, yaz aylarında İçel İli Anamur İlçesi kuzey, kuzeybatısında harita alma ve dönem içi laboratuvar çalışmaları şeklinde yürütülen bu inceleme ve araştırmalar yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bölgede temel teşkil eden metamorfitler Anamur Grubu adı altında incelenmiş ve Akine Metamorfîtleri ve Kayaağıl Mermerleri olarak iki formasyona ayırtlanmıştır. Yeşilşist fasiyesinin orta-düşük koşullarında metamorfizma geçirmiş olan Anamur Grubu kayaları altta Akine Metamorfîtleri ile bunun üzerinde görülen Kayağıl Mermerleri'nden oluşmuş düzenli bir istiftir. Alanya Birliği'nin devamı olduğu düşünülen Anamur Grubu' nun yaşı Üst Permiyen-Triyas olmalıdır. İnceleme alanının kuzeydoğusunda dar bir alanda yüzeyleyen Maloturağı Grubu kumtaşı-silt ardalanması ve kireçtaşı mercekleri içerikli Tevekli Formasyonu ile Yüğlük Formasyonu kireçtaşlanndan oluşmaktadır. Maloturağı Grubu, Maloturağı Mevki civarında Akine Metamorfitleri'ni tektonik olarak üzerlemektedir. Maloturağı Grubu'nun yaşı fosil içeriği itibariyle Permo-Karbonifer olmalıdır. Maloturağı Grubu önünde gelişmiş ve gerek Narağacı Köyü' nün kuzeyinde Maloturağı Grubu'nun Tevekli Formasyon' u ve gerekse Maloturağı Mevki civarında Yüğlük Formasyonu tarafından tektonik olarak üzerlenen Narağacı Birimi Sanağaç Köyü'nün kuzeyinde Akine Metamorfitleri'ni tektonik olarak üzerlemektedir. Narağacı Birimine ait bloklara Akine Metamorfitleri içersinde de rastlanmaktadır. Bu bloklar muhtemelen devam eden tektonizma neticesinde ekaylanarak şistler üzerinde yer almışlardır. İnceleme alanında, metamorfitlerden alınan foliasyon ölçülerinde hakim konumun K50B/40KD olduğu görülmüştür. Lineasyon ölçülerinde ise değerlerin genel olarak K50B, 4-9 KB olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bölgede sık sık mikro ve makro kıvrımlar izlenmiştir. Kıvrım eksen düzlemlerine ait ölçülerde hakim kıvrım eksen düzlemi konumunun K48°B/42°KD olduğu gözlenmiştir. Bölgenin kuzeydoğusunda yer alan bindirmeler KB- GD gidişlidir ve bindirme yönü KD'dan GB'ya doğrudur.
Özet (Çeviri)
This study, which contains mapping around north and northwest of Anamur during 1995-1997 summer season and laboratory studies, has been prepared as MSc thesis at Pamukkale University. The basement rocks of the study area (Anamur Group) has been divided into two formations as Akine Metamorphite at the bottom and Kayaağıl Marble at the top. These rocks have undergone middle-low greenschist facies metamorphism. Anamur Group is though as the continuation of Alanya Unit and its age should be Upper Permian-Triassic. Maloturağı Group out crops in a small area to the northeast of the study area and consists of Tevekli Formation, which contains sandstone-shale intercalation and limestone lenses, and Yüğlük Formation, which composed of limestone. Maloturağı Group tectonically overlies Akine Metamorphite around Maloturağı location. The fossil contents of the Maloturağı Group indicate Permo-Carboniferous age. Narağacı Unit was formed in front of the Maloturağı Group. It tectonically overlies Tevekli and Yüğlük formations of Maloturağı Group at the north of Narağacı Village and around Maloturağı location and Akine Metamorphite to the north of Sanağaç Village. Some tectonic blocks of Narağacı Unit are also seen in the Akine Metamorphite. These blocks were probably sliced and placed onto schist as a result of a strong tectonism. The dominant orientation of metamorphic foliation is N50W/40NE while preferred mineral orientation is generally N50W/4-9NW. Moreover, common micro and macro folding were observed in metamorphic rocks. The dominant orientation of axial planes is N48W/42NE. The thrusts, which are seen to the northeast of the study area, have NW-SE trend and vergence is from NE to SW.