Genelleştirilmiş woods-saxon potansiyelinden vektör bozonlarının saçılması
Scattering of vector bosons by generalized woods-saxon potential
  1. Tez No: 317888
  2. Yazar: SONER ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAVARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, göreli ve göreli olmayan kuantum mekaniğinde pek çok uygulama alanı olan fiziksel potansiyellerin değişik tiplerini içeren genelleştirilmiş Woods-Saxon potansiyeli için kütleli, spin-0, spin-1/2 ve spin-1 parçacıkları betimleyen bir boyutlu denklemleri çözmektir. Bunun yanı sıra bu çözümleri kullanarak her bir parçacık için geçiş rezonanslarının olduğunu göstermektir. Ayrıca yine aynı çözümleri kullanarak bağlı durumları betimleyen enerji bağıntılarını (enerji özdeğer koşullarını) elde etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to solve one-dimensional equations describing massive, spin-0, spin-1/2 and spin-1 particles for the generalized Woods-Saxon potential that is including the different types of physical potentials which have many application areas in the relativistic and non-relativistic quantum mechanics. In addition, we want to show the existence of transmission resonances for each particle by using these solutions. Also by using the same solutions we aimed to obtain energy eigenvalue conditions (energy relations) that are describing the bound states.