Kaplama malzemesi ve kaplama kalınlığının flame sprey yöntemi ile kaplanmış malzemelerin elektrik iletkenliğine etkisi
The effect of coating material and coating thickness on flame sprayed materials' electrical conductivity.
- Tez No: 317923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İkinci Dünya Savaşından sonra kaplama teknolojisi hızla gelişmekte ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Cr2O3 ve Al2O3+TiO2 `ın farklı oranlardaki karışımları Al 6082 malzeme yüzeyine 0,3 mm 0,5 mm 1 mm kalınlıkta toz alev sprey metoduyla kaplanmıştır. Kaplanmış numunelerin elektriksel dirençleri, farklı elektriksel direnç ölçümü yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Mikrosertlik ve pürüzlülük ölçümü deneyleri yapılmıştır. Kaplanmış numuneler SEM ve optik mikroskopla incelenmiş ve görüntüleri alınmıştır. Elektriksel direnç ölçümü incelemelerinden kaplama kalınlığı arttıkça elektriksel direncin de arttığı ve yüksekten alçağa doğru elektriksel dirençlerin, kaplama seramik tozuna göre Cr2O3, Al2O3+TiO2 (%60/40) ve Al2O3+TiO2 (%97/3) numunelerinin sahip olduğu belirlenmiştir. Pürüzlülük ölçümü araştırmalarında kaplama kalınlığı arttıkça pürüzlülüğün arttığı ve Al2O3 kompozisyonu numunelerin daha yüksek pürüzlülük değerine sahip olduğu görülmüştür. NiAl+Cr2O3 numunelerinin en düşük pürüzlülük değerine ve Al2O3+TiO2 (%97/3) numunelerinin en yüksek pürüzlülük değerine sahip olduğu tespit edilmiştir.Bu Yüksek Lisans Tezi Uşak Üniversitesi BAP Birimi Tarafından 2012/TP001 numaralı proje ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the World War II, coating technology has been rapidly developing and has been widely used in industrial applications. In this study, hard ceramic powders Cr2O3 and different mixture ratios of Al2O3+TiO2 are coated on Al 6082 aluminum substrate with the thickness of 0,3 mm 0,5 mm and 1 mm by powder flame spray method. The coated samples? electrical resistances were measured by different electrical resistance measurement methods. Microhardness and roughness measurement experiments were performed. Coated samples were investigated by a SEM and Optical microscope and their images were obtained. From the electrical resistance measurement investigations it was found that electrical resistance increases with the increase in coating thickness and samples have from high to low electrical resistances by coating ceramic powder Cr2O3, Al2O3+TiO2 (%60/40) and Al2O3+TiO2 (%97/3). From the roughness measurement investigations it was seen that roughness increases with the increase in coating thickness and mixtures of Al2O3 samples have higher roughness values. It was found that NiAl+Cr2O3 samples have the lowest roughness values and Al2O3+TiO2 (%97/3) samples have the highest roughness values.This M.Sc. Thesis is stood by Uşak University Unit of BAP with number of 2012/TP001 project.