Mikroliflerden üretilen düz örme kumaşların aşınma ve renk haslık özelliklerinin incelenmesi
Investigation of abrasion and color fastness properties of flat knitted fabrics from microfiber
- Tez No: 317924
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU DEMİRÖZ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, mikrolif ve konvansiyonel lif gibi farklı lif incelik değerlerinde %100 modal viskoz liflerinden ve bu liflerin 50/50 oranında pamuk ile karışımından ve %100 pamuk liflerinden yapılmış düz örgü kumaşların renk, renk haslık ve aşınma özellikleri ile ilgili karşılaştırmalı çalışmayı sunmaktadır. Kumaşların aşınma davranışları 4 farklı aşınma devirlerinden (5000, 10000, 15000 ve 20000) sonra meydana gelen ağırlık kayıpları ve renk değişimleri belirlenerek gözlemlenmiştir. Tüm elde edilen sonuçlar önce lif inceliği daha sonra da kumaşlardaki modal viskoz-pamuk karışım oranı göz önüne alınarak karşılaştırılmıştır. Buna göre, önce 3 farklı ilmek iplik uzunluklarında %100 mikrolif içeren modal viskoz liflerinden üretilen düz örgü kumaşların renk, aşınma ve renk haslık özellikleri %100 konvansiyonel modal viskoz liflerinden üretilen benzer kumaşlar ile karşılaştırmalı olarak ve istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra ise, iki farklı ilmek iplik uzunluk değerlerinde örülen mikrolif ve konvansiyonel lif içeren %100 modal viskoz liflerinden yapılmış düz örgü kumaşların benzer özellikleri 50/50 oranında modal viskoz ve pamuk karışımı liflerden yapılmış ve %100 pamuk liflerinden yapılmış düz örgü kumaşların benzer özellikleri ile karşılaştırmalı olarak ve istatistiki analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.iv%100 mikrolif içeren modal kumaşlar %100 konvansiyonel lif içeren kumaşlara göre daha düşük K/S ve C* değerleri, fakat daha yüksek L* değerleri göstermiştir. Bu sonuçlar %100 mikrolif içeren kumaşların renklerinin %100 konvansiyonel lif içeren kumaşların renklerinden daha açık ve daha mat olduğunu ve bu kumaşların boya alımının da %100 konvansiyonel lif içeren kumaşlardan daha düşük olduğunu göstermektedir. Pamuk miktarı arttıkça, kumaşların K/S değerleri azalmış, L* değerleri ise artmıştır. Pamuk karışımlı ve pamuk kumaşların C* değerleri pamuk içermeyen modal kumaşların C* değerlerinden daha yüksek olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar modal kumaşların pamuk karışımlı ve pamuk kumaşlardan daha koyu ve mat renklere ve daha iyi boya alımına sahip olduğunu göstermektedir.Mikrolifli kumaşların ağırlık kayıp sonuçları ilmek iplik uzunluğuna göre farklı davranış sergilemiştir. En kısa ilmek iplik uzunluğunda mikrolifli modal kumaşlar en yüksek ağırlık kayıpları, orta ve uzun ilmek iplik uzunluğunda ise bu kumaşlar en düşük ağırlık kayıp eğilimi göstermiştir. İçerdiği pamuk miktarına göre kumaşların ağırlık sonuçları karşılaştırıldığında, pamuk miktarı arttıkça özellikle 15000 ve 20000 aşınma devirlerinden sonra ağırlık kayıplarının azaldığı görülmüştür. Bu sonuç pamuk miktarı arttıkça aşınma dayanımının arttığını göstermektedir.Aşınma sonrası renk değerlerine göre, mikrolif içeren %100 modal kumaşlar konvansiyonel lif içeren kumaşlardan aşınma öncesi renk değerlerinde olduğu gibi, daha düşük K/S ve daha yüksek L* değerleri göstermiştir. Mikrolifli %100 modal kumaşların renk farkı değerleri (?E*) konvansiyonel lifli modal kumaşların renk farkı (?E*) değerlerinden daha düşüktür.Son olarak, mikrolif içeren %100 modal kumaşlar konvansiyonel lif içeren %100 modal kumaşlardan daha düşük sürtme, yıkama, ter ve ışık haslık sonuçları göstermiştir. Pamuk içermeyen %100 modal kumaşların haslık sonuçları pamuk içeren %100 modal kumaşların haslık sonuçlarından daha iyi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research presents a comparative study of the color, color fastness and abrasion properties of the plain knitted fabrics made from 100% modal viscose fibers in different fiber finenesses such as microfiber and conventional fiber, their 50/50 blends with cotton fiber and 100% cotton fiber. Abrasion properties of the fabrics are evaluated by determining weight loss difference and color changes occurred after the four levels of abrasion cycles (5000, 10000, 15000 and 20000). The all obtained results are compared by considering the fiber fineness and the proportion of modal viscose-cotton blend in the fabrics. Therefore, firstly, the color, color fastness and abrasion properties of the plain knitted fabrics made from modal viscose fibers containing microfibers in three different stitch lengths are compared with the similar fabrics made from conventional modal viscose fibers. Then, the similar properties of the plain knitted fabrics made from modal viscose fibers containing microfiber and conventional fiber in two different stitch lengths are evaluated in comparison with the similar fabrics made from 50/50 blends of modal viscose fibers with cotton fibers and made from 100% cotton fibersThe modal fabrics with 100% microfibers reveal lower K/S and C* values, but higher L* values than the fabrics with 100% conventional modal fibers before abrasion. These resultsviindicate that the colors of fabrics with microfiber are lighter and duller than those of the fabrics with conventional fiber and these fabrics have lower dye uptake than the fabrics with conventional fiber. With the increase of cotton amount, the K/S values of fabrics decrease, but L* values of the fabrics increases. The C* values of the cotton blended and cotton fabrics are found to higher than those of the modal fabrics without cotton fiber. These results indicate that the modal fabrics have darker and duller colors and have better dye uptake than cotton blended and cotton fabrics.The weight loss values of the fabrics with 100% microfibers exhibit different behaviors according to the stitch length. In the shortest stitch length value, the modal fabrics with microfibers reveal the highest weight loss tendency, but in the medium and the longest stitch length values, these fabrics reveal the lowest weight loss tendency. The comparison of the weight loss values of the fabrics with regard to cotton amount show that especially in 15000 and 20000 abrasion cycles, as the cotton proportion increases, the weight loss values decrease. This means that the abrasion resistance increase with the increase of the cotton proportion.Regarding to the color properties after abrasion, the 100% modal fabrics with microfibers show the lowest K/S values, but the highest L* values as in the case of those obtained before abrasion. The color difference values (?E*) of the 100% modal fabrics with microfibers are lower than those of the 100% modal fabrics with the conventional fibers, especially at the end of 15000 and 20000 abrasion cycles. When the color difference values (?E*) are considered with regard to the cotton amount, it is observed that ?E* values do not seem to change according to cotton amount. However, the %100 modal fabrics with conventional fibers and 100% cotton fabrics reveal higher color difference values (?E*) than the other fabrics.Finally, the 100% modal fabrics with microfibers show slightly worse rubbing, wash, perspiration and light fastness properties than 100% modal fabrics with conventional fibers. The fastness properties of the 100% modal fabrics without cotton fibers are found to be better than those of the cotton blended and cotton fabrics.