Alev püskürtme yöntemi ile Al2O3 ve Cr2O3 kaplanmış AlMg3 alaşımının kaplama özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Investigation of the coating properties of Al2O3 alloy coated with Al2O3 and Cr2O3 via flame spray process
  1. Tez No: 554983
  2. Yazar: SALİH HAKAN YETGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KÜÇÜKRENDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alevle püskürtme yönteminde kaplamaların mikroyapısını etkileyen bir çok parametre mevcuttur. Sprey mesafesi, ana malzeme yüzey pürüzlülüğü, ana malzeme sıcaklığı, kaplama kalınlığı gibi parametreler kaplamanın sertliğini, gözenek miktarını, yüzey pürüzlülüğünü ve kaplamanın ara tabaka ile yapışma dayanımını etkilemektedir. Bu çalışmada, farklı kumlama basınçları (4 ve 7 bar) ile yüzeyleri pürüzlendirilen AlMg3 (Etial 53) alaşımı üzerine Al2O3 ve Cr2O3 seramik telleri farklı kaplama parametreleri (10, 12 ve 15cm sprey mesafesi ve 100, 200 ve 300µm kaplama kalınlığı) kullanılarak alevle püskürtme yöntemi ile kaplanmış ve optimum değerlerin hangi şartlar altında elde edilebileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Kaplamaların mikroyapısı, optik mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Metalografik çalışma sonucu kaplama tabakalarının, lamelli ve yassı bir yapıya sahip olduğu, boşluk ve ergimemiş partikül içerdiği görülmüştür. Cr2O3 kaplı numunelerin sertlik değerleri Al2O3 kaplı numunelere göre daha yüksek bulunurken, en yüksek sertlik değeri 7 bar basınç ile yüzeyi pürüzlendirilen, 12cm sprey mesafesinde 100µm kaplama kalınlığına sahip Cr2O3 kaplı numunede elde edilmiştir. Cr2O3 kaplı numuneler düşük gözenek miktarına sahipken, en düşük gözenek miktarı 7 bar basınç ile yüzeyi pürüzlendirilen 12cm sprey mesafesinde 100µm kaplama kalınlığına sahip numunede elde edilmiştir. Kaplamaların yüzey pürüzlülükleri incelendiğinde en düşük yüzey pürüzlülüğü Cr2O3 kaplı numunelerde elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
There are many parameters that affect the microstructure of the coating in flame spray process. Spray distance, the roughness and temperature substrate of material and coating thickness affect the hardness of the coating, porosity ratio, surface roughness and the adhesion strength between the coating and interlayer. In this study AlMg3 alloy was grit-blasted at 4 and 7 bar than these samples were coated with Al2O3 and Cr2O3 ceramic wires at different parameters (10, 12 and 15cm spray distance and 100, 200 and 300µm coating thickness) with flame spray process to obtain optimum conditions. The microstructures of coatings were examined by using light microscope. As the result of these examinations it was seen that coating layers were lamellar and plane. The coatings had porosity and unmelted particles. The hardness values of Cr2O3 coated samples were higher than Al2O3 coated samples. The highest hardness value was obtained at Cr2O3 coated samples with 7 bar grit-blasted, at 12cm spray distance and 100µm coating thickness. The Cr2O3 coated samples at low porosity ratio and the lowest porosity ratio was seen 7 bar grit-blasted, at 12cm spray distance and 100µm coating thickness. The lowest surface roughness was seen in the Cr2O3 coated samples.