Laplace integral dönüşümü ile Schrödinger denkleminin çözümleri
The solutions of Schrödinger equation via laplace transform
  1. Tez No: 317929
  2. Yazar: SAMİ ORTAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Schrödinger dalga denkleminin çözümleri, harmonik potansiyel ile etkileşen bir sistem için tek boyutta ve küresel koordinalarda analitik olarak araştırılır. Relativistik olmayan enerji durumları ve karşı gelen dalga fonksiyonları Laplace integral dönüşümleri kullanılarak hesaplanır. Relativistik olmayan sistem için dalga fonksiyonları konfluent hypergeometrik fonksiyon ve hermite polinomları cinsinden elde edilir.Bu çalışmada ayrıca Laplace integral dönüşümü kullanılarak, Kratzer potansiyel ile etkileşen iki atomlu moleküller için Schrödinger denkleminin çözümleri araştırılır. Bu metodun doğruluğunu test etmek için iki atomlu moleküller için relativistik olmayan titreşim enerji spektrumu hesaplanır ve diğer metodlardan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
In this study, solutions of the Schrödinger wave equation in one dimension and spherical coordinates was investigated analytically for a system interacting with harmonic potential using the Laplace integral transform. Non-relativistic energy eigenvalues and corresponding wavefunctions for this system have been determined within the framework of the Laplace integral transformation. Eigenfunction solutions for a nonrelativistic particle are obtained in terms of a confluent hypergeometric function and hermite polynomial.In this study, solutions of the Schrödinger equation for diatomic molecules interacting with Kratzer potential have been also probed using Laplace integral transform. The nonrelativistic vibrational energy spectra for relevant diatomic molecules was computed in order to test the accuracy of this method and compared with results obtained from other methods .