Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının protein içeriği üzerine parazitoit bracon hebetor say (Hymenoptera: Braconidae)'un etkisi
Effects of parasitoid bracon hebetor say, (Hymenoptera: Braconidae) on content of proteins in Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) larvae
- Tez No: 317948
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN Ş. TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ektoparazitoit Bracon hebetor (Hymenoptera: Braconidae) tarafından paralizlenen Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının toplam hemolenf proteini, genel glutatyon s-transferaz (GST) ve GST mu izoenzimi, katalaz, glutatyon redüktaz, süperoksit dismutaz aktivitelerindeki değişim spektrofotometrik olarak incelenmiştir. Paralizlenmiş larva hemolenfinde toplam protein miktarı paralizlenmeden 0, 2, 4, 8, 12 ve 24 saat sonra sırasıyla 3.46, 4.29, 4.06, 2.78, 3.60 ve 6,00 mg/ml ölçülmüştür. Paralizlenmemiş larvalarda ise bu değer 3,51 mg/ml olarak tespit edilmiştir. Glutatyon redüktaz ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesi ölçülememiştir. B. hebetor tarafından paralizlenen konukçu larvalarında katalaz aktivitesi paralizlenmeden sonra artmaya başlamış, 4 saat sonra en yüksek düzeye ulaşmış ve 12 saat sonra başlangıçtaki değerin altına düşmüştür. Genel GST ve GST mu izoenzimi spesifik aktivite değerleri sekizinci saatte en yüksek düzeye ulaşmıştır ve paralizlenmeden 24 saat sonra başlangıç değerine yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hemolymph proteins, general glutathione s-transferase (GST) and GST mu isozyme, catalase, glutatione reductase, superoxide dismutase of Ephestia kuehniella larvae paralyzed by Bracon hebetor were investigated by using spectrophotometer. Total hemolymph proteins were measured as 3,46, 4,29, 4,06, 2,78, 3,60 and 6,00 mg/ml for 0, 2, 4, 8, 12 and 24 hour after paralysis. This value was 3,51 mg/ml in non-paralyzed larvae. Glutation reductase and superoxide dismutase activity were not measured. Catalase activity was increased to the highest value at 4 h and then gradually decreased to begining value at 12 h after paralysis. Specific activity general GST and GST mu isozyme was reached the highest value at 8 h and gradually decreased to begining value at 24 h after paralysis.