Neopentilglikol-dikamfor sisteminde katı-sıvı arayüzey enerjisi ve termal iletkenliğin ölçümü
The measurement of thermal conductivity and solid-liquid interfacial energy in the neopentylglycol? d-camphor system
- Tez No: 317949
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN MARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Neopentilglikol (NPG)?% [x] ağ.Dikamfor (DK), x=0, 4, 30, 46, 70 ve 96 alaşımlarında katı fazların termal iletkenliklerinin bileşime ve sıcaklığa bağlılığı, radyal ısı akış sistemi kullanılarak incelenmiştir. NPG?% [x] ağ. DK , x=0, 4, 30, 46, 70 ve 96 alaşımları için erime sıcaklıklarında katı fazlarının termal iletkenlikleri ve sıcaklık katsayıları, katı fazların termal iletkenliklerinin sıcaklığa karşı değişen grafiklerinden belirlendi. Aynı alaşımlar için erime sıcaklıklarında katı fazın termal iletkenliğinin sıvı fazın termal iletkenliğine oranı bir Bridgman tipi doğrusal katılaştırma fırını ile elde edildi. Bu yüzden, NPG?% [x] ağ. DK , x=0, 4, 30, 46, 70 ve 96 alaşımlarının erime sıcaklıklarındaki sıvı fazlarının termal iletkenlikleri, katı fazın termal iletkenliğinin sıvı fazın termal iletkenliğine oranı ve katı fazların termal iletkenlik değerleri kullanılarak ölçüldü.NPG-DK ötektik sıvısı (NPG-% 46 ağ. Dikamfor) ile dengeye gelmiş katı neopentilglikol (NPG) çözeltisi (NPG-% 4 ağ. Dikamfor) için tane arayüzey oluk şekilleri yatay bir lineer sıcaklık gradyenti sistemi kullanılarak gözlendi. Gözlenen tane arayüzey oluk şekillerinden Gibbs-Thomson katsayısı (?), katı NPG çözeltisinin katı-sıvı arayüzey enerjisi elde edildi. Katı NPG çözelti fazının da tane arayüzey enerjisi gözlenen tane arayüzey oluk şekillerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dependency of thermal conductivity of solid phases on temperature and composition of D-Camphor (DC) in the Neopentylglycol (NPG)?[x] wt.% D-Camphor (DC), x=0, 4, 30, 46, 70 and 96 alloys have been investigated by using radial heat flow apparatus. From graphs of the solid phases thermal conductivity variations versus temperature, the thermal conductivities of the solid phases at their melting temperature and temperature coefficients for NPG?[x] wt.% DC, x=0, 4, 30, 46, 70 and 96 alloys have been determined. The ratios of thermal conductivity of liquid phase to thermal conductivity of solid phase for the same alloys at their melting temperature were obatined with a Bridgman type directional solidification apparatus. Thus, the thermal conductivities of liquid phases for NPG?[x] wt.% DC, x=0, 4, 30, 46, 70 and 96 alloys at their melting temperature have also been evaluated by using the values of thermal conductivity of solid phases and the ratios of thermal conductivity of liquid phase to thermal conductivity of solid phase.The grain boundary groove shapes for equilibrated solid neopentylglycol (NPG) solution (NPG-4 wt. % D-camphor) in equilibrium with the NPG-DC eutectic liquid (NPG-46 wt. % D-camphor) have been directly observed by using a horizontal linear temperature gradient apparatus. From the observed grain boundary groove shapes, the Gibbs-Thomson coefficient (?), solid-liquid interfacial energy (?SL) of NPG solid solution have been determined. The grain boundary energy of solid NPG solution phase has also been determined from the observed grain boundary groove shapes.