Küresel kuantum noktalarında dış elektrik ve manyetik alanda hidrojenik safsızlık problemi
Hydrogenic impurity problem under external electric and magnetic field in spherical quantum dots
- Tez No: 317957
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇASLAN, YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, günümüzde teknolojik olarak birçok uygulama alanına sahip kuantum noktalarının elektronik ve optik özellikleri teorik olarak araştırılmıştır. Nümerik hesaplamalar, etkin kütle yaklaşımı altında varyasyon yöntemiyle yapılmıştır. Yoğunluk matris formalizmi kullanılarak lineer ve lineer olmayan optik özelliklerin analitik ifadeleri elde edilmiştir. Elektrik alan altında parabolik sınırlandırılmış küresel bir kuantum noktanın taban durum ve uyarılmış durumlar için bağlanma enerjileri ve optik özellikleri (lineer ve lineer olmayan soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimleri) incelenmiştir. Ayrıca, sonsuz derinlikteki potansiyelde küresel bir kuantum noktanın merkezine yerleştirilmiş donor safsızlığın bağlanma enerjisi ve optik özellikleri üzerine manyetik alanın etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, bağlanma enerjisinin ve optik özelliklerin elektrik ve manyetik alana güçlü bir şekilde bağlı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, hesaplamalarda kuantum nokta yarıçapı, optik yoğunluk, durulma zamanı gibi parametrelerin optik özellikler üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electronic and optical properties of quantum dots, which have technologically many applications nowadays, have been theoretically investigated. The numerical calculations have been performed using variational method within the effective mass approximation. The analytical expressions of the linear and nonlinear optical properties have been obtained using the density matrix formalism. The binding energies for the ground state and the excited states and the optical properties (linear and nonlinear absorption coefficients and refractive index changes) of a spherical quantum dot with parabolic confinement under the electric field.have been studied In addition, the effect of the magnetic field on the binding energy of an on-center donor impurity in spherical quantum dot with infinite depth potential and the optical properties have been investigated. The results show that the binding energy and the optical properties strongly depending on the electric and magnetic field. Also, in calculations the effects of parameters such as quantum dot radius, optical intensity, relaxation time on the optical properties have been studied.