Eş düzlemli dalga kılavuzları ve şerit hatlar için bulanık sinir ağı tabanlı sentez modelleri
Neuro-fuzzy network based synthesis models for coplanar waveguides and strip lines
  1. Tez No: 317961
  2. Yazar: SAFA SEYREKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. CELAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mikrodalga iletim hatları (MİH), mikrodalga entegre devrelerinin temelini oluştururlar. MİH'ler esas olarak yüksek frekanslı işaretlerin bozulmadan taşınmasında kullanılmakla beraber, birçok mikrodalga devre elemanlarının gerçekleştirilmesinde de kullanılmaktadırlar. MİH'lerin sentezinde kullanılan yöntemlerin ve paket programların yapısına ve duyulan ihtiyaca göre bazı avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu nedenle MİH'lerin sentezi için hata oranı düşük modellemelere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu tez çalışması kapsamında, eş düzlemli dalga kılavuzları ve şerit hatlara ait bulanık sinir ağı tabanlı sentez modelleri gerçekleştirilmiştir. Modellerin parametrelerinin belirlenmesi sırasında ise farklı optimizasyon algoritmaları kullanılmıştır. Sunulan bu çalışmada, dört farklı MİH'lerin sentezine yönelik sekiz farklı bulanık sinir ağı tabanlı modeller sunulmuştur. Sunulan modellerden elde edilen sonuçlar, literatürdeki mevcut analiz ve sentez formülleri ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sunulan bu modellerin sonuçları ile literatürdeki mevcut analiz ve sentez formüllerinin sonuçları arasında çok iyi bir uyum içersinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microwave transmission lines are essential components of microwave integrated circuits. They have been used to realize many circuit components as well as simply to carry high-frequency signals without any distortion. Each method and simulation package used for the synthesis of these transmission lines has its own unique advantages and disadvantages for particular problems and needs. Therefore, models with low error rate needed for the synthesis of microwave transmission lines.In this thesis, the synthesis models based on adaptive-network fuzzy inference system for the coplanar waveguides and strip lines were realized. Different optimization algorithms are employed to optimally determine the parameters of the adaptive-network-based fuzzy inference (ANFIS) models. In this study, eight ANFIS models are presented for the synthesis of four different microwave transmission lines. The results achieved from the presented models are compared to the results obtained from analysis and synthesis formulas available in the literature. There are very good agreement among presented models and, analysis and synthesis formulas available in the literature.