Erken birleşme aşamasındaki ikili galaksi kümesinin dinamik ve yapısal analizi: PSZ2 G279.79+39.09
Dynamical and structural analysis of an early-merger binary galaxy cluster: PSZ2 G279.79+39.09
  1. Tez No: 998850
  2. Yazar: SİBEL DÖNER ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, PSZ2 G279.79+39.09 (z = 0.29) birleşen galaksi kümesi sisteminin X-ışını, radyo ve optik gözlemlerine dayalı çok dalga boylu bir analizi sunulmaktadır. Arşiv XMM-Newton ve Chandra verileri kullanılarak gerçekleştirilen X-ışını analizi, doğu–batı doğrultusunda uzamış, ∼ 1.35 Mpc'lik izdüşümsel çekirdek ayrımına sahip iki modlu bir yapı ortaya koymaktadır. Doğu (PSZ–E) ve batı (PSZ–W) alt kümeleri için gaz sıcaklıkları sırasıyla 5.36 keV ve 5.44 keV olarak bulunmuş; izotermal gaz varsayımı altında hidrostatik kütleler PSZ–E için log(M500/M⊙) = 14.76 ve PSZ–W için 14.54 olarak hesaplanmış olup, bu değerler ∼ 1:1.7'lik bir kütle oranına karşılık gelmektedir. X-ışını morfolojik parametreleri (c40/c400 = 0.124, c100/c500 = 0.278, w = 0.016) her iki alt kümenin de bozulmuş bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Termodinamik haritalarda, çekirdekler arasında sıcaklığı ∼ 7.3 keV olan, yüksek basınçlı ve yüksek entropili bir köprü tespit edilmiştir. Rankine–Hugoniot sıcaklık sıçramasından elde edilen M =1.41+0.33−0.30 Mach sayısı, 1620+500−420 km/s hızla ilerleyen zayıf bir birleşme şoku ile tutarlıdır ve sistemin sıfırdan farklı bir çarpma parametresine sahip, eksen dışı bir birleşme olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, sistemin çekirdek geçişine yakın bir evrede (≲ 0.5 Gyr önce veya sonra) gözlendiğine ve izdüşümsel ayrım ile termodinamik yapı temelinde enberi öncesi senaryonun tercih edildiğine işaret etmektedir. X-ışını sonuçlarını tamamlayıcı nitelikte, Meerkat ve uGMRT gözlemleri ile küme çiftini birbirine bağlayan bölgede yaygın sinkrotron emisyonu tespit edilmiş olup, bu emisyonun birleşme sürecinde enjekte edilen türbülansla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bu tez kapsamında PSZ2 G279.79+39.09 galaksi kümesinin spektroskopik gözlemleri için Gemini-South teleskobunun optik düzleminde bulunan GMOS çoklu cisim spektrografına ait verilerin indirgeme ve analiz çalışmaları sürdürülmektedir; bu çalışmalarla başta kırmızıya kayma değeri olmak üzere kümenin temel fiziksel parametrelerinin belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multi-wavelength analysis of the merging galaxy cluster system PSZ2 G279.79+39.09 (z = 0.29), based on X-ray, radio, and optical observations, is presented. The X-ray analysis performed using archival XMM-Newton and Chandra data reveals a bimodal structure elongated in the east–west direction, with a projected core separation of ∼1.35 Mpc. The gas temperatures of the eastern (PSZ–E) and western (PSZ–W) subclusters are found to be 5.36 keV and 5.44 keV, respectively; under the assumption of isothermal intracluster gas, the hydrostatic masses are calculated to be log(M500/M⊙) = 14.76 for PSZ–E and 14.54 for PSZ–W, corresponding to a mass ratio of ∼ 1:1.7. The X-ray morphological parameters (c40/c400 = 0.124, c100/c500 = 0.278, w = 0.016) indicate that both subclusters exhibit disturbed morphologies. Thermodynamic maps reveal a bridge between the cores with a temperature of ∼ 7.3 keV, characterized by high pressure and high entropy. The Mach numberM =1.41+0.33 −0.30 derived from the Rankine–Hugoniot temperature jump is consistent with a weak merger shock propagating at a velocity of 1620+500 −420 km s−1, indicating that the system is undergoing an off-axis merger with a non-zero impact parameter. These results suggest that the system is observed near the time of core passage (≲ 0.5 Gyr before or after), with the pre-pericenter scenario being favored based on the projected separation and thermodynamic structure. Complementary to the X-ray results, MeerKAT and uGMRT observations reveal diffuse synchrotron emission in the region connecting the cluster pair, which is thought to be associated with turbulence injected during the merger process. In addition, within the scope of this thesis, the reduction and analysis of spectroscopic data obtained with the GMOS (Gemini Multi-Object Spectrograph), located at the optical focal plane of the Gemini-South telescope, are ongoing, with the aim of determining the fundamental physical parameters of the cluster, primarily the redshift.