High resolution x-ray spectroscopy of four non-magnetic cataclysmic variables using xmm-newton and chandra observatory data
Xmm-newton ve chandra gözlemevlerinin verilerine dayalı dört amanyetik kataklismik değişkenin yüksek çözünürlüklü x-ışını spektroskopileri
- Tez No: 605056
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ, PROF. DR. SITKI ÇAĞDAŞ İNAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, XMM-Newton ve Chandra gözlemevlerinin arşiv verilerine dayanarak dört amanyetik kataklismik değişkenin yüksek çözünürlüklü X-ışını tayflarının bir analizini sunmaktadır. Analiz, patlamadaki klasik nova verilerine odaklanmaktadır; XMM- Newton RGS tarafından alınan V2491 Cyg, V4743 Sgr ve V407 Lupi verileri ve Chandra HRC-S+LETG tarafından alınan KT Eridani verileri. Bütün bu novalar, geniş ve maviye kayan soğurma çizgileri bulunan süper yumuşak kaynaklı (SSS) tip tayfa sahiptir. X-ışını verilerinin modellenmesinde kullanılan statik veya genişleyen yıldız atmosferi modellerine bir alternatif olarak, ılık ve sıcak emiciler içeren bileşik modeller oluşturulmuş ve detaylı olarak incelenmiştir. Sürey salım, V2491 Cyg için çarpışmalı iyonize salım modelinin eklenmesinin yanı sıra bir kara cisim salımı ile modellenmiştir. Ilık fotoiyonize ve sıcak çarpışmalı iyonize plazmadan kaynaklanan farklı soğurma bileşenlerinin varlığı tespit edilmiş ve modellere dahil edilmiştir. Yıldızlararası madde ve toz soğurmalarına karşılık gelen soğurma çizgileri dört kaynağın hepsinde biraz farklı yoğunluklar ve element bolluğu ile birlikte modellenmiştir. Soğurma bileşenlerindeki, onların yoğunluklarındaki, iyonlaşma ve sıcaklıklarındaki farklar, atılan maddelerin homojen olmadıklarını ve madde akışının karmaşık morfolojisini gösterir. Merkezi salım kaynağındaki değişikliklere ek olarak soğurma bileşenlerindeki değişikliklerin, X-ışını sayım oranlarındaki saatlik değişimlere neden olduğu gösterilmiştir. Soğurma bileşenlerine sahip olan bileşik model, dört kaynağın hepsinin SSS tayfının iyi bir tanımını verir ve hızlı hareket eden ve yüksek oranda iyonize edilmiş plazmadan gelen soğurmaların bu durumlarda dikkate alınması gerektiğini belirtir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of high-resolution X-ray spectra of four non-magnetic cataclysmic variables based on archival data of XMM-Newton and Chandra observatories. The analysis focuses on the classical novae data in outburst; V2491 Cyg, V4743 Sgr and V407 Lupi taken by XMM-Newton RGS, and KT Eridani taken by Chandra HRC-S+LETG. All these novae have super-soft-source (SSS) type spectra with the broad and blueshifted absorption lines. As an alternative to the static or expanding stellar atmospheric models used in the modeling of the X-ray data, composite models including warm and hot absorbers are constructed and investigated in detail. The continuum is modeled by a blackbody emission, besides a collisionally ionized emission model for V2491 Cyg. The presence of different components of absorption from a warm photoionized and a hot collisionally ionized plasma is detected and included in the models. The absorption lines corresponding to the interstellar medium and dust absorption are modeled in all four sources with slightly different column densities and elemental abundances. The difference in the absorbers, in their column densities, ionizations and temperatures indicate the inhomogeneities in the ejecta and complex morphology of the outflow. We show that the variations within the absorbers in addition to the changes in the central emitting source cause the variations on time scales of hours in the X-ray count rates. The composite model with the absorber components gives a good description of the SSS spectra of all four sources and indicates the necessity of the consideration of the absorptions from the fast-moving and highly ionized plasma in these cases.