Tasarım disiplinlerinin sınırlarının belirsizleşmesi
The ambiguity in the boundaries od design disciplines
  1. Tez No: 318003
  2. Yazar: K. GÜLEN GÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHAN YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. SEMA SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tasarımcı kimdir? Otomobil tasarlayan kişi mi, yoksa sokak dokusunu tasarlayan mı? Bir limon sıkacağı tasarlayan kişi tasarımcı ise, poster veya rekreasyon alanı tasarlayan kişi de tasarımcı mıdır? Ya da tasarımcı fiziksel çevreyi oluşturan tüm unsurlar konusunda söz söylemeye yetkin olan kişi midir?Günümüz eğitim sistemi içerisinde mezun olunduğunda `tasarımcı' unvanı veren bir lisans programı yoktur. `Tasarım', tasarlanan şeyin niteliğine göre ve yer yer ölçek sınırlaması içerisinde, farklı çalışma alanlarına ayrılmıştır: kentsel tasarım, mimari tasarım, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım, moda tasarımı, grafik tasarım, vb. Dolayısıyla ilgili alanlardan mezun olan kişi literatürde `tasarımcı' değil mimar, endüstri ürünleri tasarımcısı gibi unvanlar alacaktır. Oysa günümüzde pratikteki uygulamalara bakıldığında, kişilerin mezun oldukları tasarım disiplininden farklı çalışma alanlarında da tasarımlar ortaya koyduklarına sıklıkla tanıklık etmekteyiz.Yukarıda yapılan tespitler doğrultusunda bu çalışmada, tasarım disiplinlerinin sınırlarına dair bir sorgulama yapılmaya çalışılacaktır. Tasarımda geç 20. yüzyıldan bu yana giderek bütünleşik bir yaklaşıma yönelindiği düşüncesinin savunulduğu çalışmada, öncelikle bu yaklaşımın tasarım tarihindeki izleri sürülecektir. Ardından son yıllarda yaşanan, tasarımcının farklı disiplinlerde çalışmalar ortaya koymasına imkan veren gelişmelerin, örnekler üzerinden tanımlanmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Who is the designer? The one who designs a car or the one who designs the street pattern? If the person who designs a lemon squeezer is a designer, is the person who designs a poster or a recreation area a designer, too? Or is the designer the one who has the competence to talk about all the components that make up the physical environment?In today's education system, there is no graduation programme that confers the title of 'designer' when you graduate. `Design? is separated into different fields - urban design, architectural design, landscape design, industrial design, fashion design, graphic design, etc. - according to the quality of the thing designed and scale limitations in patches. Accordingly, the person who graduates from the concerned fields will assume titles such as architect, and industrial designer; not `designer? in literature. However, when practical applications are considered closely at present day, we are witnessed that people introduce designs in various fields of study, different from the design discipline they graduated from.In accordance with the facts made above, in this work, an inquiry is tried to be made about the limits of designing disciplines. In the thesis, where gradually the idea of integrated approach is tended in design is defended, first the prints of this approach in the history of design is followed. Then, the developments which enable the designer to introduce works in different fields of design in the last few years is tried to be defined through examples.