Eritme peynirinde farklı baharat ilavesinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus üzerine inhibasyon etkisi
Impact of different spice addition on Escherichia coli ve Staphylococcus aureus inhibition in processed cheese
- Tez No: 318021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, bazı baharatların eritme peyniri içerisinde seçilmiş bazı patojen bakteriler üzerine inhibasyon etkisi araştırılmıştır. Eritme peyniri içerisine ağırlıkça %1' lik ve %3' lük kekik, nane, anason, dereotu ve sarımsak tozu baharatları ilave edilirken, bakteri kültürü olarak da liyofilize olarak Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü' nden temin edilen patojen mikroorganizma olarak enjektör ile 1 ml (106 - 107 kob/ml) Staphylococcus aureus (ATCC 25923) ve Escherichia coli (ATCC 25922) inoküle edilmiş ve kontamisanyonu engellemek amacıyla açılan delik parafin ile kapatılmıştır.Numuneler + 4 °C depo koşullarında 90 gün boyunca muhafaza edilmiş ve değişik periyodlarda mikrobiyolojik analizler yapılarak numune içerisindeki mikrobiyolojik değişim tespit edilmiştir. 90 günlük periyod sonucunda yapılan analizler sonucunda S.aureus bakterisi üzerine en etkili baharat çeşitleri nane(%3) ve dereotu bitkisi etkili olduğu, E.coli bakterisi üzerinde kullanılan bütün baharat çeşitlerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Kekik ve nane (%3 oranında) bitkilerinin eritme peynir içerisindeki bakteriyi üç ay sonunda 106 kob/g dan
Özet (Çeviri)
Inhibition effect of some spices on some pathogen bacteria selected within the processed cheese has been researched in this study. While thyme, mint, aniseed, dill and garlic powder have been added as 1 % and 3 % by weight into the processed cheese, 1 ml (106 ? 107 kob/ml) Staphylococcus aureus (ATCC 25923) and Escherichia coli (ATCC 25922) have been inoculated through injector as pathogen microorganism supplied from Namık Kemal University, Department of Food Engineering as lyophilized bacteria culture and opened hole has been closed through paraffin in order to prevent the contamination.Samples have been stored at + 4 °C warehouse conditions for 90 days and microbiological change has been determined within the sample by performing the microbiological analyzes in the various periods. As a result of performed analyzes at the end of 90 days period, it has been determined that the most effective spice kinds on S. aureus bacteria is mint (3%) and dill plant; and all used spice kinds are effective on E.coli bacteria. It has been determined that thyme and mint (at the rate of 3%) plants reduce the bacteria in the processed cheese from 106 cfu/g to