Konvektif bir kurutma prosesinin yapay sinir ağları ile modellenmesi
Modeling of a convective drying process by using artificial neural networks method
  1. Tez No: 318020
  2. Yazar: AHMET DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekstil sanayinde, tekstil mamulleri üretim süresince çeşitli terbiye işlemlerine tabi tutulmakta ve bu işlemler sırasında bünyelerine aldıkları nem, kurutma yoluyla uzaklaştırılmaktadır. Kurutmada esas olan, minimum maliyetle, minimum sürede tekstil mamulünün higroskopik yapısının zarar görmeden kurutma işleminin gerçekleştirilmesidir. Bu tez çalışmasında, farklı kurutma şartlarına bağlı olarak yün iplik bobinin deneysel kuruma davranışı belirlenmiş, konvektif kurutma deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak kurutma işlemi yapay sinir ağları yöntemi kullanılarak simüle edilmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel verilerle ve literatürde bulunan ampirik-yarı ampirik matematiksel modellerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yapay sinir ağları metodu kullanılarak elde edilen değerlerle, deneysel verilerin uyum içerisinde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In textile industry, textile products are subjected to textile finishing operations during the production period and the moisture received during such operations are removed by drying. It is essential to perform the drying process with minimum cost, minimum time and without damage to the hygroscopic structure of the textile material. In this study experimental drying behavior of wool yarn bobbin was determined for different drying conditions and the drying process was simulated by using the artificial neural networks method. Then the model results were compared with the experimental data and the empirical and semi-empirical models available in literature. The results obtained by the method of artificial neural networks indicate that the modeling results are highly agreeable with the experimental ones.