Hatay künefe peynirinde farklı üretim metotlarının kalite parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of different production methods on quality parameters of Hatay künefe cheese
  1. Tez No: 727186
  2. Yazar: AHMET REFİK ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Taze Künefe peyniri, Boru (Blok) Tipi Künefe peyniri, Kestane Tipi (Tuzlu) Künefe peyniri ve Kültür İlaveli Eritme Künefe peyniri olmak üzere Hatay ilinde kullanılan dört farklı üretim yöntemi ile Künefe peynirleri üretilmiş ve elde edilen peynirler fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Künefe cheeses were produced with four different production methods used in Hatay: Fresh Künefe cheese, Pipe (Block) Type Kunefe cheese, Chestnut Type (Salted) Kunefe cheese and Culture Added Melted Kunefe cheese, and the cheeses examined in terms of physical, chemical, textural and sensory properties.