Kahramanmaraş ilinde süt ve süt ürünleri sanayisinin yapısal analizi
Structural analysis of milk and milk products industry in the province of Kahramanmaraş
- Tez No: 318043
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinde süt ve süt ürünleri sanayisinin üretim ve işgücü yapıları, pazarlama, gıda güvenliği ve işletmelerin genel ve çevresel yapılarıyla ilgili konumlarını araştırmak amacıyla 20 işletme ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, incelenen mandıra işletmelerinin %70'i son 10 yıldır faaliyette bulunmaktadır. Mandıra işletmelerinin kapasite kullanım oranı yaklaşık %31'dir. Dondurma işletmelerinin kapasite kullanım oranı ise %35'dir. Mandıra işletmelerinde yöneticilerin %60'ı, dondurma işletmelerinde ise yöneticilerin %70'i gıda güvenliği konusunda herhangi bir eğitim hizmetinden yararlanmamışlardır. Dondurma işletmelerinin tamamı, mandıra işletmelerinin de %80'i çalışanların portör muayenesini düzenli bir şekilde yerine getirmektedir. Mandıra işletmelerinin %40'ı bir laboratuvara sahip iken, dondurma işletmelerinin %50'sinin laboratuvara sahip olduğu anlaşılmıştır. Süt temininde karşılaşılan en önemli problemler; süte hile (süte su katılması, sütün yağının alınması v.b.) karıştırılması, süt üretim miktarında dalgalanmalar ve sütün işletmeye ulaşıncaya kadar bozulmasıdır. Pazarlama konusunda da; piyasada haksız rekabet olması, iyi bir pazarlama faaliyeti yapılmaması ve tahsilâtın zamanında yapılmaması gibi sorunlar işletmelerin yaşadığı en önemli problemlerdir. Süt sektöründe, incelenen işletmeler arasında rekabetin yoğun olduğu ve bu rekabetin de fiyatta yoğunlaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structure of milk products industries such as production and labor needs, marketing, food safety and business environment were analyzed by using face to face survey with 20 firms in the province of Kahramanmaras. According to the results of this research, about 70% of dairy enterprises are active in the dairy sector in the last 10 years. The capacity utilization rate is 31% on dairy enterprises and 35% on ice cream firms. Sixty percent of managers on dairy firms and 70% of managers on ice cream firms have not received any educational services. Employees in all ice cream establishments and 80% of dairy firms have fulfilled porter tests on regular basis. Moreover, 40% of dairy enterprises and 50% of ice cream enterprises have at least one lab. The most important problems in milk supply are adding water to milk, taking butter from milk and fluctuation on milk amount and degradation of milk until it reached to company. Also the most important marketing problems on milk products industry are unfair competition, failure on marketing activities and the lack of timely collection. Competitions among enterprises were intense and these competitions were concentrated in price.