Doğal Streptococcus thermophilus izolatlarında horizontal konjugasyonun incelenmesi
Analysis of horizontal conjugation in natural isolates of Streptococcus thermophilus
  1. Tez No: 318045
  2. Yazar: ALTUĞ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Streptococcus thermophilus süt endüstrisinde önemli yere sahip ve süt fermentasyonunda başlangıç kültürü olarak kullanılmaktadır. Gıda güvenliği açısında başlangıç olarak kullanılan kültürlerin dışarıdan gen transferine karşı korunaklı olması istenmektedir. Dolayısı ile bu çalışmada, doğal yoğurtlardan izole edilmiş 106 adet Streptococcus thermophilus'un izolatında PZR ile konjugasyon potansiyelleri comX geni üzerinden moleküler olarak belirlenmiştir. Toplam 45 izolatta comX geni varlığı tespit edilmiştir. Bu 45 izolatın tamamında transkonjugant kolonilerinin oluşup oluşmadığının teyidi yapılmıştır. Kolonilerde konjugasyon referans E.coli'de bulunan pNZ276 plazmiti kullanılarak yapılmıştır. Bu plazmit hem E.coli hemde S.thermophilus'larda replike olabilme özelliğine sahiptir. Konjugasyon E. coli ve Streptococcus thermophilus türlerinin aynu petride bütülmesi ile gerçekleştirimiştir. Trans konjugasyon seçimi pNZ276plazmitinin Eritromisin direnç özelliğine göre seçilmiştir. Ayrıca iki türü birbirinden ayırmada katalaz testi kullanılmıştır. 45 izolatın 6 tanesinde (7, 24, 30, 36, 37, 46)transkonjugasyon belirlenmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında comX gen varlığı konjugasyon üzerinde rol almaktadır.
Özet (Çeviri)
S. thermophilus has very important place in milk industry and used as starter culture for fermantation. Interms of the food saftey the starter cultures must have protection systemagainst forein gene transfer. Therefore in this work, Conjugation potentials of 106 species of S. thermophilus which were isolated from natural yoghurt samples were identified forthe existence of comX gene, using PZR tecnique. Totally, existence of comX gene in 45 isolates were determined. Being transconjugant colony for all these isolates has beenverified. Verifying of transconjugant colonies was determined by pNZ276 plasmid which present in E. coli. This plasmid naturally presents in E.coli and has able to replicate in S.thermophilus. Conjugation was performed in same petri dishes by growing up both E.coli and S. thermophilus. Transcongugants were selcted by erythromycin resitance which iz encoded by pNZ276 plasmid. Catalase test also used to distinguish these two species. 6 of 45 isolates were determined as transconjugant (7, 24, 30, 36, 37, 46 ). In additions, expresional analysis of comX gene showed that it is presence in bacteria responsible for the high conjugation frequency between strains by comparing with control group.