Streptococcus thermophilus bakterisinde asetaldehit kodlayan glyA geninin klonlanması ve E. coli'de overekspresyonu
Cloning of Streptococcus thermophilus acetaldehyde encoded glyA gene and overexpression in E. coli
  1. Tez No: 318047
  2. Yazar: İLKİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Süt ürünleri endüstrisinde kullanılan starter kültürlerin fermentasyonu sonucu üretilen karbonil bileşiklerden asetaldehit, yoğurtta bulunan temel aroma maddelerinden biridir. Çalışmada asetaldehit üretiminden sorumlu Streptococcus thermophilus suşundan spesifik ileri ve geri primerler kullanılarak glyA gen bölgesi PZR ile çoğaltılmış ve çoğaltılan PZR ürünü pGEM-T vektörüne ligasyon ile klonlanmıştır. Elde edilen yeni plazmit CaCl2 metodu ile referans E. coli suşu olan MC1022'ye aktarılmıştır. Transformant plazmitin ve klon DNA parçasının doğruluğu kesme enzimi, PZR ve dizileme yöntemiyle teyit edilmiştir. glyA geni taşıyan transformant plazmit ile üretilen asetaldehit miktarı HPLC ile belirlenmiştir. HPLC sonuçları ile E. coli'de glyA geni tarafından üretilen SHMT enziminin aşırı üretiminin asetaldehit üretimini arttırdığı gözlenmiştir. Bu sonuçlara göre oluşturulan transformant plazmit olan pIK86 suşu potansiyel asetaldehit üretilen bir E. coli suşudur. glyA geni klonlanmış pIK86 plazmidi Streptococcus thermophilus uyumlu plazmitlerle birleştirildiğinde tipik yoğurt aromasının oluşumuna olumlu katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acetaldehyde, which is produced by starter cultures? fermentations is main flavor component in yoghurt. In this study, glyA gene which is responsible for acetaldehyde production in Streptococcus thermophilus, was amplified with specific primers. Produced fragment was cloned to p-GEMT vector with ligation method. The constructed plasmid was transferred into E. coli MC1022 strain using CaCl2 method. The accuracy of constructed plasmid was confirmed by restriction enzymes, PCR and sequences. The amount of acetaldehyde which was produced by transformant plasmid was determined with HPLC analysis. The results of HPLC analysis showed that when glyA gene?s enzyme was over-produced in E. coli, acetaldehyde production increased. According to these results, transformant plasmid pIK86 carrying E. coli strain is produced acetaldehyde. It was thought that, when plasmid of pIK86 carrying the glyA gene integrated with of Streptococcus thermophilus compatible plasmids, it make positive contribution on production of the typical taste of yoghurt.