Kahramanmaraş yetiştirici şartlarında Türk Saanen keçilerinin süt verim özellikleri,bazı meme özellikleri ve SHS arasındaki ile ilişkiler
Kahramanmaraş breeders conditions the relationship between Turkish Saanen goats milk yield traits,some udder measurements and SCC
- Tez No: 318049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada aynı yaşta ve laktasyondaki Saanen keçilerinde, laktasyonun çeşitli dönemlerine ait sütteki somatik hücre değerlerini ortaya koymak, süt verimi ve bazı meme özellikleri ile olan ilişkilerini araştırmak amaçlanmıştır. İncelenen özelliklerin ortalamaları laktasyon süresi 190.46±3.43 gün, günlük süt verimi 1.24±0.04 kg, laktasyon süt verimi 237.65±9.67 kg, SHS (aritmetik) 892.17±100.87 * 103 hücre/ml, SHS (geometrik) 1024.12 * 103 hücre/ml, Log10 SHS 5.935, meme üst yüksekliği 45.32±1.17 cm, meme alt yüksekliği 38.38±1.05 cm, meme genişliği 10.45±0.19 cm, meme çevresi 34.46±0.62 cm, meme hacmi 551.09±21.49 ml, meme açısı 47.02±1.79 º olarak tespit edilmiştir. İncelenen bu özelliklerin hiçbirine meme tipinin önemli bir etkisi olmamıştır.Çalışmada ayrıca, süt verim özellikleri, SHS değeri ve meme özellikleri arasındaki korelasyonlarda hesaplanmıştır. Süt verimi, meme ölçüleri ve SHS arasında önemli sayılacak bir ilişki bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of study, the same age and lactating Saanen goats, milk somatic cell values put forward for various periods of lactation, milk yield and to investigate its relationship with some of the udder. Investigated the average characteristics, lactation period 190.46±3.43 day, daily milk yield 1.24±0.04 kg, lactation milk yield 237.65±9.67 kg, SCC (arithmetic) 892.17±100.87 * 103 cell/ ml, SCC (geometric) 1024.12 * 103 cell/ ml, Log10 SCC 5.935, udder upper height 45.32±1.17 cm, udder bottom height 38.38±1.05 cm, udder width 10.45±0.19 cm, udder circumference 34.46±0.62 cm, udder volume 551.09±21.49 ml, teat angle 47.02±1.79 º was determined. The effect of teat type on milk yield tratis, SCC and teat dimensions weren't found significant (P>0.05) The study also, calculated correlations between the characteristics of udder, milk yield characteristics and SCC value. The relationship between SCC, milk yield and udder measurement was no significant (P>0.05).