Meloidogyne javanica ve Meloidoyne incognita kök-ur nematodlarının bazı yağlık zeytin, badem ve asma çeşitlerinde saldırganlık durumlarının belirlenmesi
Pathogenecity of root-knot nematodes (Meloidogyne javanica and Meloidogyne incognita) on some almonds, grapes and olive cultivars
  1. Tez No: 446667
  2. Yazar: RAMAZAN SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
2014-2016 yılları arasında mikro parsellerde yapılan çalışmada kök-ur nematodları Meloidogyne incognita ve Meloidogyne javanica'nın iki zeytin (Gemlik ve Manzalia) ve iki badem çeşidine (Gadaman ve GF-677) karşı saldırganlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, aynı dönemde serada yapılan çalışmada ise 10 çeşit (Crimson Seedles, Erzincan Karası, Ata Sarısı, Dalluta, Razakı, Samancı Çekirdeksiz, Hafız Ali, Cardinal, Horoz Karası, Alvani Havani) asmada sadece Meloidogyne incognita kök-ur nematodunun saldırganlığının tespiti amaçlanmıştır. Arazideki mikroplot çalışmasında Meloidogyne incognita ve Meloidogyne javanica'nın 3 farklı inokulasyon (0, 1000 ve 2000 yumurta veya J2/parsel)'u uygulanırken, seradaki çalışmada ise 2 farklı inokulasyon (0 ve 1000 yumurta veya J2/saksı) uygulanmıştır. Arazi mikro parsel çalışmasında GF-677 badem anacının Meloidogyne incognita ve Meloidogyne javanica'ya duyarlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in micro plots in 2014-2016 to determine pathogenicity of two root knot-nematodes species, Meloidogyne incognita and Meloidogyne javanica on two cultivars of olive (Gemlik and Manzalia) and two cultivars of almond (Gadaman and GF-677) in micro plots. Also, in separate greenhouse study, to determine pathogenicity of two knot-nematodes species, Meloidogyne incognita in 10 grapes cultivars (Crimson Seedles, Erzincan Karası, Ata Sarısı, Dalluta, Razakı, Samancı Çekirdeksiz, Hafız Ali, Cardinal, Horoz Karası, and Alvani Havani). Micro plot trial was designed as randomized complete block design with three different nematode inoculum densities (0, 1000, 2000) J2/pot and replicated five times in micro plots. GF-677 almond rootstock was found to be resistant to Meloidogyne incognita and Meloidogyne javanica. Galling indices of GF-677 were 3.80 and 3.60 and egg mass indices were 4.35 and 4.50 for M. incognita and M.