Malatya yöresi Kunduru populasyonundan seçilen hatların Kahramanmaraş koşullarındaki verim ve verim unsurları
Determination of yield and yield components of genotypes selected from population of durum wheat local variety Kunduru under Kahramanmaraş condition
  1. Tez No: 318067
  2. Yazar: ABDULLAH YASİN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kunduru populasyonundan seçilmiş olan 15 genotip ile Zenith, Svevo ve Fuatbey makarnalık buğday çeşitleri Kahramanmaraş ekolojik koşullarında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 4 tekrarlamalı olarak denemeye alınmıştır. Kurulan araştırmada genotiplerin metrekaredeki başak sayısı, bitki boyu, başak uzunluğu, sap uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, biyomas verimi, tane verimi ve hasat indeksi incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, incelenen tüm özellikler yönünden genotipler arasındaki farklar önemli olmuştur. Genotiplerin metrekaredeki başak sayısı 366.9 - 531.3 adet, bitki boyu 71.5-134.6 cm, başak uzunluğu 5.15 - 6.80 cm, sap uzunluğu 65.7-128.4 cm, başaktaki tane sayısı 26.85-39.55 adet, başaktaki tane ağırlığı 1.183-1.866 g, bin tane ağırlığı 34.75-45.72 g, hektolitre ağırlığı 74.18-82.53 kg, biyomas verimi 890.2-1184.2 kg/da, tane verimi 340.9- 494.3 kg/da ve hasat indeksi % 33.66-47.79 arasında değişmiştir. Seçilen hatların tane verimi bakımından 14-12-9 nolu hat (446.5 kg/da) ve 15-12-9 nolu hat (434.8 kg/da) Svevo çeşidi (494.28 kg/da) ile aynı grup içerisinde yer almıştır. Metrekaredeki başak sayısı, başak uzunluğu, sap uzunluğu, başaktaki tane sayısı, bin tane ağırlığı ve biyomas verimi yönünden üstün özelliklere sahip genotiplerin bulunduğu belirlenmiştir. 14-12-9 (86.9 cm), 15-12-9 (86.9 cm) ve 8-10-28 (84.4 cm) numaralı genotiplerin yatmaya dayanıklı ve kısa boylu oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 15 lines selected from populations of durum wheat local variety Kunduru and durum wheat commercial varieties Zenith, Svevo and Fuatbey were tested by randomized complete block experimental design with 4 replications in Kahramanmaraş Conditions in 2011-2012 crop year. Head number, plant height, head length, culm height, grain number and weight per head, one-thousand grain weight, test weight, biomass, grain yield and harvest indexes of genotypes were investigated.According to results of research, there were significant differences among genotypes for all traits. Head number per square meter ranged from 366.9 to 531.3, plant height from 71.5 cm to 134.6 cm, head length from 5.15 to 6.80 cm, culm height from 65.7 to 128.4 cm, grain number per head from 26.85 to 39.55, grain weight per head from 1.183 to 1.866 g, one-thousand grain weight from 34.75 to 45.72 g, test weight from 74.18 to 82.53 kg, biomass from 8902 to 11842 kg/ha, grain yield from 3409 to 4943 kg/ha and harvest index from 33.66 to 47.79 %. Selected lines 14-12-9 (4465 kg/ha), 15-12-9 (4348 kg/ha) were in the same group with commercial variety Svevo (4943 kg/ha) for grain yield. Better genotypes were determined for head number, head length, culm height, grain number per head, one-thousand grain weight and biomass. The selected lines 14-12-9 (86.9 cm) and 8-10-28 (84.4 cm) with short plant height were resistant to lodging.