Malatya yöresi parazit mantarları üzerinde taksonomik çalışmalar
  1. Tez No: 45468
  2. Yazar: ZELİHA BAHÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Malatya yöresinde, 1993-1994 yılları Nİ3an-Kasım ayları arasında 700 civarında vasküler bitki örneği toplanmış tır. Bu 700 bitki örneğinin kontrol edilmesi ile 23 famil yaya ait, 148 bitki türünün funguslar tarafından e uf ekte edilmiş olduğu görüldü. Laboratuvar çalışmaları sonucu bu bitkiler üzerinde yaşayan 68 parazit fungus türü tesbit edilmiştir. Bu fungus türlerinin sınıflara göre dağılımı: Ootnycetes 1, Deuterotaycotea 1, Ascoraycetes 20, Basidiomy- cetes 46 şeklindedir. Çalışma sonucu, 8 yeni konukçu ve 16 parazit fungus yeni kayıt olarak Türkiye fungus florasına ilave edilmiş tir. Bu 16 yenikayıt tak3on Sphaerotheca dipsasearum, Erysiphe cruciferarum, E. orontii, E. hyoscyami, Uncinula adunca var. adunca, Leveillula chrozophorae, L. verbasci, Phylact,inia guttata, Puccinia glechomatis, P. glomerata, P. hedysari-obscuri.P. maculasa, P. tanaceti, Uromycea gageae, Entorrhiza cypericola, Ostilago trapogonİ3-pratensİ3 dir. anahtar kolime lor- parazit fungus lar, taksonorai
Özet (Çeviri)
it SUMMARY Aproximately 700 vascular plant specimens were col lected from Malatya province between Apr i 1- November in the years of 1993-1994. By checking these 700 plant specimens 143 plants species belong to 23 families were found as infected. At the end of laboratory studies 69 parasitic fungi living on these plants are identified. According to classes, distribution of these fungi species as follows- Oomycetes 1, Deuteromycetes 1, Ascomycetea 21 and Basidio- mycetes 46. As a result of the study, 3 new hosts and 16 parasitic fungi are added as new records to the fungi flora of Turkey These 16 new record taxa are Sphaerotheca dipsasearum, Ery- siphe c rue ifer arum, E.orontii, 8.hyoscyami, One inula adunca var.adunca, Leveillula chrozophorae, L.ver base i.Fhy lac tin ia guttata, Puccinia glechomatis, P. glomerata, P. hedysari- ob3curi,P. maculasa, P.tanaceti,Qrocayce3 gageae, Entorrhiza cypericola, Ustilago trapogonis-pratensis keywords: parasitic fungi, taxonomy