N-normlu uzaylar
N-normed spaces
  1. Tez No: 318068
  2. Yazar: EBRU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EFE, DOÇ. DR. HASAN FURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
n-Normlu Uzaylar başlığı adı altında sunulan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konuyla alakalı genel bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde ise tez içerisinde kullanılan temel tanım ve kavramlar sunulmuştur. Ayrıca tezintemelini oluşturan n-normlu lineer uzay kavramı verilmiştir. Üçüncü bölümde n-normlu lineer uzayların genelleştirilmesiyle elde edilen fuzzy n-normlu lineer uzay kavramına vefuzzy n-norma denk ?-n-norm kavramına değinilerek bu uzayda yakınsaklık, Cauchy dizisi ve tamlık kavramları incelenmiştir. Dördüncü bölümde fuzzy n-normlu lineer uzayların bir genellemesi olan sezgisel fuzzy n-normlu lineer uzay kavramı sunulmuş, sezgisel fuzzy n-normlu lineer uzayların kartezyen çarpım genelleştirilmesi ve bu uzayda tamlık incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde n-normlu lineer uzayların bir genellemesi olarakrastgele n-normlu lineer uzaylar ve bu uzaylarda tamlık hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca tezde her bölüm örnek uygulamalarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis prepared the name of n-normed linear spaces consists of five chapters. First chapter consists of general information about the subject. In the second chapter definition and concepts which are frequently used in this thesis is presented. Besides nnormed linear space which is main subject in the thesis was presented in the same chapter. In the third chapter the concept of fuzzy n-normed spaces which is generalization of nnormedlinear spaces and the concept of ?-n-norm corresponding the fuzzy n-norm were mentioned. After, in this spaces description of convergence, completeness, cauchy sequence were examine. In the fourth chapter the concept of intuitionistic fuzzy n-normedspaces which is generalization of fuzzy n-normed linear spaces was presented and the generalized cartesian product of the intuitionistic fuzzy n-normed linear spaces was mentioned. In the fifth and last chapter, the concept of random n-normed llinear spaces which is generalization of n-normed linear spaces and completeness of random n-normed linear spaces was informed. Besides, ın this thesis all chapters were well documented by examples and practices.