Lineer n-Normlu uzayların tamlamasının ideal yakınsaklık karakterizasyonu
Ideal convergence characterization of the completion of linear n-Normed spaces
  1. Tez No: 324578
  2. Yazar: TUBA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tarihsel gelişimi, literatür özeti ve konunun amacı ifade edilmiştir.İkinci bölümde ideal yakınsaklık teorisi ile beraber 2-normlu uzaylar ve n-normlu uzaylar teorileri ile ilişkili bazı temel kavramlara ve sonuçlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde 2-normlu ve n-normlu uzaylarda I-yakınsaklık ve I-Cauchy kavramları ile ilgili bazı teoremler ve sonuçlara yer verilmiştir.Son olarak, dördüncü bölümde ise düzgün sürekli n-norm ve ideal denk diziler tanımlanarak, ideal yakınsaklık yardımıyla lineer n-normlu uzayların tamlaştırılması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, the brief information on how the topic has evolved diachronically, the relevant literature review and aim of the topic is presented .In the second chapter, some basic principles and results of the theories of 2-normed spaces and n-normed spaces are given with theory of ideal convergent.In the third chapter, I-Convergence, I-Cauchy and some results of these notations are presented in 2-normed spaces and n-normed spaces.Finally, in the fourth chapter, the completion of a linear n-normed space in terms of ideal convergence by introducing the concept of a uniformly continuous n-norm.