Fuzzy n-normlu uzaylarda bazı özel dönüşümler ve özellikleri
Some special maps and their properties in fuzzy n-normed spaces
- Tez No: 395747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında; fuzzy n-normlu uzaylarda en uzak nokta dönüşümü ve bu dönüşümün bazı özellikleri ile fuzzy anti n-normlu uzaylarda lineer dönüşümler ve serilerin yakınsaklığını koruyan dönüşümler ele alınmıştır. 2. Bölümde, diğer bölümlerde kullandığımız temel kavramlar olan vektör uzayı, norm ve n-norm tanımları ve bu tanımlarla ilgili diğer temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. 3. bölümde fuzzy norm, fuzzy 2-norm, fuzzy n-norm tanımları verilmiştir. Ayrıca yakınsaklık, sınırlılık gibi önemli tanım ve teoremlere örneklerle birlikte yer verilmiştir. Normlu uzaylarda en uzak nokta dönüşümü ile en uzak nokta küme tanımını ve örnekleri 4. bölümde verilmiştir. Bu bölümde ilk defa fuzzy n-normlu uzaylarda en uzak nokta dönüşümü ve bunların özellikleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra klasik anlamda n-normlu uzaylardaki en uzak nokta dönüşümü ve kümesi ile fuzzy n-normlu uzaylarda en uzak nokta dönüşümü ve kümesinin karşılaştırılması verilmiştir. 5. bölümde fuzzy anti norm, fuzzy anti 2-norm, fuzzy anti n-norm tanımları ve bunlarla ilgili teoremler verilmiştir. Yeniden yorumladığımız fuzzy anti n-normlu uzaylarda lineer dönüşümler ve bunların özellikleri ile ilk defa tanımladığımız fuzzy anti n-normlu uzaylarda serilerin yakınsaklığını koruyan dönüşümlere 6. bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the farthest point map on fuzzy n-normed spaces, some properties of this conversion, linear maps and maps preserving convergence of series on fuzzy anti n-normed spaces have been discussed. In the section 2, the definitions of vector space, norm and n-norm which are used in other sections and other basic concepts and theorems concerned with these definitions have been given. In the section 3, the definitions of fuzzy norm, fuzzy 2-norm and fuzzy n-norm have been recalled. Moreover, important definitions and theorems such as convergence and boundedness have been included with examples. In the section 4 in which we give the farthest point map, set of farthest point on normed spaces and their examples, for the first time, the farthest point map and its properties have been observed. Besides, the comparison between the farthest point and the set of farthest point in classical meaning n-normed spaces and the farthest point map and set of farthest point on fuzyy n-normed spaces has been given. In the fifth section, the definitions of fuzzy anti norm, fuzzy anti-2-norm and fuzzy anti-n-norm and the theorems related to these definitions have been reminded. The linear maps and their properties we have interpreted once more again and the maps preserving the convergence of series on fuzzy anti n-normed spaces we identify for the first time have been included in the sixth section.