Doğal entomopatojen fungusların morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of natural entomopathogenic fungi
  1. Tez No: 318084
  2. Yazar: FATMA GÜL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarımsal ürünlerin üretim ve depolanması sırasında 1/3'lük kısmının böcekler tarafından tüketilmesi nedeniyle bu zararlılara karşı etkin bir mücadele yöntemi uygulanması gerekmektedir. Geniş spektrumlu ilaçların yoğun ve gelişigüzel kullanılması sonucu çevre ve insan sağlığına verdiği olumsuzluklar ve yan etkileri kendini sıkça göstermektedir. Bu yüzden tarımda zararlı böceklere karşı alternatif yöntemlerin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Zararlı böceklerin kontrolünde etkin bir yöntem olan biyolojik mücadelede predatör ve parazit kullanmanın yanında fungus, virüs, bakteri, protozoa ve nematodlar gibi etkili, çevreye ve insan sağlığına dost mikrobiyal patojenlerde kullanılmaktadır. Entomopatojen funguslar, tarım zararlısı böceklerde hastalık etmeni olan patojenlerden en yaygın gözlenenleridir. Uygun ortam koşulları altında fungal hastalıkların görülmesi belirgin epizootiğe yol açar ve geniş alanlarda spesifik zararlı böcek popülasyonunu azaltır. Entomopatojen funguslar ile ölmüş böcekler çoğunlukla bulundukları bitki üzerinden toprağa düşecekleri için toprak ortamı önemli fungus rezervini oluşturur ve abiyotik ve biyotik faktörlerden koruyarak uzun süre canlılıkların korunmasını sağlar. Çalışmamız da Kahramanmaraş'ın merkez köylerindeki buğday tarlalarından ve Başkonuş ormanlık alanlarından alınan toprak örneklerinden izole edilen entomopatojen fungus izolatlarının uygun besiyeri ortamında gelişim karakteristikleri, morfolojik yapılarının mikroskopta incelenmesi ve moleküler karakterizasyon çalışması sonucunda 14 tanesi Beauveria bassiana, 9 tanesi Fusarium oxysporum, F. solani, 4 tanesi Aspergillus flavus ve 1 tanesi ise Penicillium sp. oldukları tespit edilmiştir. Sonuçlar Blast programı ile düzenlenmiş ve Mega 4.1 programı ile filogenetik ağaçları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insects were consume 33 % of the agricultural products during production and storage stage so efficient method should be applied against these insects. As a result of intensive and indiscriminate use of broad-spectrum drugs shows negative and adverse effects on human health and the environment frequently. Therefore, the development of alternative methods against harmful insects is very importance in agriculture. Biological control is very effective aganist harmful insects. In additon predators and parasites use, environment friendly and safe microbial pathojens suc as viruses, bacteria, protozoa and nematodes coul be use. Entomopathogenic fungi are the most common pathogens to agricultural pests and insects. Under appropriate conditions fungal diseases make epizotic effect and reduce specific harmful insect populations and large areas. Entomopathogenic fungi and dead insects present in soil and it provide protection for fungi from abiotic and biotic factors for along time.In this study, entomopathogen was isolated from soil samples collected from the central villages of Kahramanmaras wheat fields and Baskonus forests. Development characteristics of isolates on artificial medium, microscopic examination of the morphological structures and molecular characterization were performed Beauveria bassiana (14), Fusarium oxysporum (8), F. solani (1), Aspergillus flavus (4) and Penicillium sp. (1) were identified.. Observed sequence results were compared with database sequence using Blast and phylogenetic tree was drawn using Mega 4.1 software.