Combined JPEG with DWT or image compression
Görüntü sıkıştırma için DWT ile kombine JPEG
- Tez No: 318107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma için ana fikir Ayrık Dalgacık Dönüşümü (DWT) üzerinde, gelişmiş niceleme ile JPEG tekniği uygulamak.DWT LL, HL, LH ve HH alt-bantlarına görüntüyü dönüştürerek görüntünün boyutunu en aza indirmek. Alt bant LL yaklaşık original görüntü boyutunu temsil eder ve daha sonar sıfırların sayısını artırmak için gelistirilmis teknigi uygulayarak, alt-bant LL JPEG tekniği uygulanmıştır.Bu kodlamada sayesinde JPEG matris icin sirali aramaya uygunlasiyor.Anahtar kullanarak tek kayan nokta değeri very grubuna dönüştürmek için Kodlama Sıralı aramayapmaktadir.
Özet (Çeviri)
The main idea for this research is apply JPEG technique with enhanced quantization, on Discrete Wavelet Transformation (DWT). The DWT minimize the size of the image into convert the image into LL, HL, LH and HH sub-bands. The LL sub-band represents approximately original image, and then applied JPEG technique on the LL sub-band, then applied quantization to increase number of zeros. Finally apply Sequential Search Coding on the JPEG matrix for coding. The Sequential Search Coding work to convert group of data into single floating point value by using Key.