Image based barcode reader
Görüntü tabanlı barkod okuyucu
- Tez No: 318120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital görüntülerde bulunan barkodu tanıma ve içinde depolanan bilgileri çözme yeteneğine sahip bir sistem oluşturmaktır. Bu proje yalnızca kod 39 barkod tipi çözme yeteneğine sahip ve yüksek çözünürlüklü görüntülerle ilgilidir. Ön işleme görüntü daha yumuşak bir sürümünü oluşturmak için çeşitli filtreleme adımları içerir. Hough transformasyon esas olarak teta ve rho değerlere bağlı olarak barkod'u tanımlamakta kullanılır sonar doğru eşik değerini bulduktan sonra barkod'un yeri tespit edilecektir. Kod çözme adımı, barları boşluklardan ayırmak ve her pikselin ikili değerine karşılık gelen ASCII koduna dönüştürmek ile uygulanır. Sonra barkod üzerinde saklanan bilgiler yazdırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to generate a system capable of barcode recognition from digital images and decoding the information stored on them. This project is only capable of decoding code 39 barcode type and deals with images with high resolution. There are three main steps in this study: preprocessing the image, detecting the barcode and decode the information stored on them. Preprocessing include several filtering steps to generate a smoother version of the image. Hough transform is mainly used in locating the barcode depending on theta and rho values and after finding the right threshold value the barcode will be detected. Decoding step is implemented by separating bars from spaces and converting each pixel?s binary value into it?s corresponding ASCII code. Then the information stored on barcode will be printed.