Metal plakalı ahşap kafes sistemlerin optimizasyonu
Optimization of metal plate connected wood trusses
  1. Tez No: 318126
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL BAŞBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada metal plakalı ahşap kafes kirişlerin optimum tasarımını gerçekleştirmek üzere ANSYS 13.0 programından faydalanılmıştır. Kafes sistemin yapımında kullanılan kerestenin enine kesit ölçülerinin optimum düzeyde olması amaçlanmıştır. Kızılçam kerestelerinden yapılan ve üç farklı modelden oluşan kafes sistemleri için kısıt olarak 1,71 N/mm2 emniyet gerilmesi, 8800 N elastikiyet modülü ve 0,3 Poisson oranı kullanılmıştır. Uygulanacak yük ise sadece kafes sitemin üst başlığının orta noktasında olmak üzere 2500 N olarak kullanılmıştır. ANSYS 13.0 programında LİNK1 elementi kullanılmıştır. Belirlenen kısıtlar altında minimum olması gereken enine kesit ölçüleri ANSYS 13.0 programında First-Order optimizasyon metodu kullanılarak belirlenmiştir. Optimum ölçüler elde edilerek üç ayrı model olan kafeslerden toplamda 15 olmak üzere 5'er adet üretilmiştir. Optimizasyonu yapılan kirişlerin performans testleri yapılarak yöntemin uygunluğu test edilmiştir. Laboratuvar ortamında bulunan deformasyon değerleri ile ANSYS 13.0 programından elde edilen deformasyon değerleri birbirine yakın çıkmıştır. Metal plakalı ahşap kafes sistemlerin optimizasyonu ANSYS 13.0 programı ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; ANSYS 13.0 used for the optimum design of wood truss systems connected by metal plates. Cross-sectional dimension of the timber which used in the construction of the truss system is intended to be an optimum level. Truss systems made from the Turkish red pine timber have 3 different models and in these truss systems 1.71 N/mm2 allowable stress, 8800 N modulus of elasticity, 0.3 the Poisson's ratio was used as the constraint values. The load to be applied only to the top midpoint of truss systems 2500 N. Link1 element of ANSYS 13.0 was used in the modeling of truss element. The minimum cross-sectional dimensions should be selected under the constraint values were determined by ANSYS using First-Order optimization method. The optimum dimensions were obtained and three different truss models were produced for each 5 to 15 in total by these dimensions. The optimized trusses were manufactured in laboratory in order to check the methods appropriateness. The calculated values of deformation in the laboratory were similar to the calculated values of deformation in the ANSYS 13.0. Metal plate connected wood truss systems optimization can be achieved by the ANSYS 13.0 program.