Bazı ahşap esaslı levhalarda sökülür-takılır bağlantı elemanı performanslarının belirlenmesi
The Determination of performances of portable connection components in some wood-based panels
- Tez No: 93666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
BAZI AHŞAP ESASLI LEVHALARDA SÖKÜLÜR-TAKILIR BAĞLANmLEMANIPERFORMANSLARININBELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Osman DİNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos - 2000 ÖZET Bu çalışmada yonga levha, liflevha ve suni reçine plakası kaplanmış yonga levhadan yapılan kutu mobilyaların köşe birleştirmelerinde kullanılan sökülür- takılır bağlantı elemanlarının (plastik ve metal minifix bağlantı elemanları) mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Kullanılan her malzeme, deney türü ve bağlantı elemanı için 10 adet deney örneği hazırlanmış, toplam 300 örneğe düz çekme, diyagonal çekme ve diyagonal basma testleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda, plastik minifix bağlantı elemanı kullanılan işlem görmüş liflevha en iyi sonucu verirken, işlemsiz liflevha ikinci sırada yer almıştır. Bilim Kodu.5001013 Anahtar Kelimeler : Ahşap Esaslı Levhalar, Demonte Bağlantılar, Köşe Birleştirmeler, özel Minifix Bağlantı Elemanları, Basma ve Çekme Kuvvetleri Sayfa Adedi : 60 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
11 THE DETERMINATION OF PERFORMANCES OF PORTABLE CONNECTION COMPENENTS IN SOME WOOD- BASED PANELS (M.Sc. Thesis) Osman DİNÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT The resistance characteristics of portable connection components (plastic and metal minifix connection components), which are made up from chip panel, fibre panel and artificial resin plated chip panel and used within the connection of edges of case furniture, are investigated. For each element, experiment type and connection component, 10 experiment items were prepared and straight pluck, diagonal pluck and diagonal pressing tests were practised on a total of 300 items. As a result of all experiments, the processed fibre plate where the plastic minifix connector element is used has shown the best result whereas raw plate has become the second. Science code : 5001013 Key Words : Wood -Based Panels. Dismantled Assemblings. Edge Connectors, Special Minifix Connection Components. Pressing and Plucking Forces Page number : 60 Adviser. Assoc. Prof. Mustafa ALTIN'OK tC VttG0KÖ6t£riM KURUUI