Süt sığırcılığında mevsimin sürdürebilirliğe etkisinin incelenmesi
Examination of effect of season on sustainability of dairy cattle production
- Tez No: 318139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ KÖKNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında süt sığırcılığında mevsimin sürdürülebilirlik üzerine etkisinin incelenmesiamaçlanmıştır. Sürdürülebilirliğin ölçütlerinden birisi olan enerji girdi çıktı analiziyapılmıştır. Çalışma, Burdur Tefenni'de bulunan süt sığırcılığı üzerine uzmanlaşan bir şirketeait 175 baş sağmallık çiftlikte 15 Aralık 2010 ile 15 Aralık 2011 tarihleri arasında bir yıllıküretim dönemini kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Başlangıçtaki işletme ziyareti sırasındasüt sağım sistemi verilerinin depolandığı programda projemiz için gerekli bir dosyaoluşturulmuş ve proje için gerekli olan süt üretimi ve hayvan sayısına ait veriler her günkaydedilmiştir. Projenin amacı kültürel enerji kullanımı ve etkinliği açısından mevsimlerikarşılaştırmak olduğu için Aralık, Ocak, Şubat ayları kış mevsimi Mart, Nisan, Mayıs aylarıilkbahar mevsimi Haziran, Temmuz, Ağustos ayları yaz mevsimi Eylül, Ekim, Kasım aylarısonbahar mevsimi olarak alınmıştır. Tüketilen yem için harcanan kültürel enerji sağmal ineğinyem tüketimi ile rasyonu oluşturan her bir içerik miktarının literatürdeki kültürel enerjideğeriyle çarpılmasıyla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to analyze effect of season on the sustainability of dairy cattleproduction. In the study energy input/output analysis which is one of the criteria forsustainability is conducted. Study was conducted at a commercial dairy farm, in BurdurTefenni, which specialized only in dairying and had 175 heads lactating cow during aproduction year which covered December 15, 2010 through December 15, 2011. At the firstvisit to the farm a file that recorded milk production for each cow and number of lactatingcows was formed and these records were recorded for every day. Since the purpose of thestudy was to compare sustainability of dairy cattle production in terms of season, seasonswere classified as Winter (December to February), Spring (March to May), Summer (June toAugust) and Autumn (September to November). Cultural energy used for feed for cows wascalculated by multiplying each ingredient with corresponding values of ingredients fromliterature.