Süt sığırcılığında laktasyon eğrisinin matematiksel modellerle incelenmesi
Lactation curve investigations with mathematical modelling in dairy cattle husbandry
  1. Tez No: 446736
  2. Yazar: TURGUT GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİRE MİKAİL, YRD. DOÇ. DR. SUNA AKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, laktasyon eğrisinin modellenmesinde yaygın olarak kullanılan 5 matematiksel model, Siyah Alaca sığırların ilk laktasyon eğrilerini belirlemek amacı ile kullanılmıştır. Modellerle, 104 baş ineğe ait 2001-2008 yılları arasında elde edilen 4,472 haftalık ortalama süt verimleri değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan modeller: , (Wood) , (Morgan) , (Gompertz) , (Ali Schaeffer) , (Dijkstra) şeklindedirler. Modellerin laktasyon eğrisine uyumları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Laktasyonun başlama mevsimine göre ve yıllara göre eğriler incelenmiştir. Modellerin karşılaştırılmasında R2, R2d, AIC, BIC, ε ̅, HKO değerleri kullanılmıştır. Analiz sonucunda en düşük AIC (-3.29), BIC (-3.12), ε ̅ (0.55), HKO (0.18) ve en yüksek R2 (0.99), R2d (0.99) değerleri Ali Schaeffer modeli için bulunmuştur. Bu modeli Dijkstra modeli takip etmiştir. Çalışma sonucunda Holstein sığırlarının birinci laktasyon süt verimi eğrilerinin tahmin edilmesi için en uygun modellerin Ali Schaeffer ve Dijkstra modeli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
5 different mathematical models, commonly used in defining lactation curves were used to determine first lactation curves of Holstein cattle. 4,472 weekly average milk yield of 104 cows between 2001-2008 years, were evaluated. The models used in the study are: (Wood); (Morgan); , (Gompertz); (Ali Schaeffer) and (Dijkstra). The models' compliance with the lactation curve has been examined and compared. Lactation curves have been investigated according to the season and the years of lactation. The R2, R2d, AIC, BIC, ε ̅, and HKO values were used in the comparison of the models. As a result, the lowest AIC (-3.29), BIC (-3.12), ε ̅ (0.55), HKO (0.18) and highest R2 (0.99) and R2d (0.99) values were found for the Ali Schaeffer model. This model was followed by the Dijkstra model. As a result of the study, it was determined that the most suitable models for predicting the first lactation milk yield curves of Holstein cattle were Ali Schaeffer and Dijkstra models.