Sağlıklı et ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla alternatif yağ kaynaklarının sosis model sisteminde uygulama imkanlarının araştırılması
The research on the possibility of using alternative oil sources in weiner model system to develop healthy meat products
  1. Tez No: 318144
  2. Yazar: EMEL KAYNAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalşmada; insan sağlığı için yararlı olan farklı yağ kaynaklarının et üretiminde hayvansal kaynaklı yağ yerine kullanım imkânları ve ürünlerin kalite kriterleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla çeşitli oranlarda (%25, 50, 75, 100) hayvansal yağ ile bitkisel yağ (AY:aspir yağı, ÇY:çörekotu yağı, ALG:alg yağı, AF:antepfıstığı yağı, ÜY:üzüm çekirdeği yağı) yerdeğiştirerek emülsiyon ürünü olan sosis denemeleri gerçekleştirilmiştir. Sosis örneklerinde pişirme kaybı, nem, tekstür, yağ asidi profili, (tavuk kıyması, bitkisel yağlar ve sosis örnekleri) yağ, kolesterol, protein, kül, duyusal analizler yapılmıştır. Ayrıca sosisler denemeleri 30 gün boyunca depolanmış 0., 5., 10, 15., 20. ve 30. günlerde pH, renk (L*, a*, b*), tiyobarbutirik asit reaktif madde (TBARS) ölçümlerine bakılmıştır. Son aşamada ise, %100 aspir, çörekotu, alg, antepfıstığı, üzüm çekirdeği yağı içeren sosisler kullanılarak rat (her bir grup n=8) besleme denemeleri yapılmıştır. 30.gün sonunda ratlarda total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve trigliserit (TG) değerleri incelenerek sağlık üzerine etkileri ortaya konulmak istenmiştir.Çalışma sonucunda hayvansal yağ ile %25, 50, 75 ve 100 oranlarında aspir, çörekotu, alg, antepfıstığı ve üzüm çekirdeği yağı ile yerdeğiştirilen sosislerde pişirme kaybı değerleri arasında istatistikî olarak fark bulunmamıştır. ÜY grubu hariç diğer tüm sosis gruplarında nem değerleri istatistiki olarak azalma göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study investigated the possible usage of different fat sources which are beneficial to human health, instead of animal fats, and their effects on quality criterias of meat products. For this purpose, animal fats was replaced with various amounts (25, 50, 75, 100%) of vegetable oils (AY:safflower seed, ÇY:black cumin, ALG:algae, AF:pistachio oil, ÜY:grape seed oil) in the wiener type sausage which is emulsion type product. In wiener; cooking loss, moisture, texture, fatty acid profile (chicken meat, vegetable oils and wieners), fat, cholesterol, protein, ash, sensory analysis were conducted. In addition, wieners were stored for 30 days and on; the pH, color (a *, b *, L *) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) values of sausage experiments were determined on 0th, 5th, 10th, 15th, 20th and 30th days of storage. In the last stage, rat (n = 8 per group) feeding experiments were performed by using sausages containing 100% safflower, black cumin, algae, pistachio and grape seed oil. At the end of the 30th day; total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL) and triglyceride (TG) levels of rats were examined to determine their effects on health.The results of the study indicared that no statistical differences were obtained between the cooking loss values of wieners with animal fat, and wieners with safflower, black cumin, algae, pistachio and grape seed oil at 25, 50, 75 and 100% replacement rates (p 0.05).