Düzce evsel ve endüstriyel katı atıklarından geri kazanılabilir maddelerin potansiyelinin araştırılması
Domestic and industrial solid waste recovered from Düzce exploratory potential
  1. Tez No: 318150
  2. Yazar: PINAR HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİRE MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında Düzce İli evsel ve endüstriyel katı atıklardan geri kazanılabilir atık potansiyeli araştırılmıştır. Evsel geri kazanılabilir atık potansiyeli ve halkın konu ile ilgili görüşleri anket uygulaması ile belirlenmiştir. Endüstriyel geri kazanılabilir atık potansiyelinin belirlenmesinde ilgili kurumlardan bilgiler derlenmiştir. Düzce İli evsel atıkları içerisinde mutfak atıklarının oranı %56,07 ve geri kazanılabilir atık oranı %43,93 olarak belirlenmiştir. Düzce İli Birinci Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren endüstriyel kuruluşlarda yıllık olarak 370 ton ambalaj atığı oluşmaktadır. Endüstriyel kuruluşlarda oluşan atıkların biriktirilmesi ve bertarafı konusunda bilgiler derlenmiştir.Yapılan çalışmada Düzce İli'nin en önemli çevresel sorunlarından biri olan evsel ve endüstriyel atıkların kaynakta ayrı biriktirilmesi ve toplanması ile büyük miktarlarda geri kazanım sağlanabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Düzce City investigated the potential for domestic and industrial solid waste, recyclable waste. Potential of domestic and recyclable waste was determined by survey, the views of the people. The information was compiled from relevant authorities in determining the recoverable potential of industrial waste. 56.07% of household waste in the province of Düzce and kitchen waste was determined as 43.93% of recyclable waste. Industrial establishments operating in the province of Düzce First Organized Industrial Zone consists of an annual 370 tonnes of packaging waste. Information on waste accumulation and disposal of industrial organizations has been compiled.In this study, the most important environmental problems of Düzce City, which is one source, separate collection for household and industrial waste and recycling collection can be provided in large quantities have been determined.