Tıpta teşhis ve tedavide kullanılan bazı radyoizotopların nükleer reaksiyon modelleri kullanılarak üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of productibility of some radioisotopes by using nuclear reaction models used in medical diagnostic and treatment
- Tez No: 318149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tıpta teşhis ve tedavide kullanılan radyoizotopların üretimi nükleer reaksiyonları esas alır. Tesir kesiti verileri, nükleer reaksiyon modellerinin anlaşılması, bu reaksiyonlar yoluyla üretilen radyoizotop ve nötronların kullanımının geliştirilmesi bakımından önemlidir. Nükleer reaksiyonların daha detaylı olarak enerji bağımlılığı bilinmediğinden, çok sayıdaki enerjiler için tesir kesitlerinin ve nötron yayınlanma spektrumlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, proton, nötron, döteron ve alfa girişli reaksiyonlar sonucunda oluşan bazı tıbbi radyoizotopların üretim tesir kesitleri denge ve denge öncesi nükleer modeller kullanılarak hesaplanmış ve nötron yayınlanma spektrumları incelenmiştir. Hesaplamalarda, denge reaksiyonları için Weisskopf-Ewing Modeli; denge öncesi reaksiyonlar için Hibrit, Geometri Bağımlı Hibrit, Full Exciton ve Cascade Exciton Modelleri kullanılmıştır. Ayrıca; bu radyoizotopların üretim verimliliği için optimum enerji aralıkları ve bu enerjilerdeki ortalama tesir kesitleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Deneysel Nükleer Reaksiyon Data Kütüphanesi`nden alınan deneysel değerlerle karşılaştırılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production of radioisotopes used in medical diagnosis and treatment are based on the nuclear reactions. The data of the cross section is important to understand nuclear reaction models and to improve of radioisotopes and neutron usage that generated by this reaction. Energy dependence of nuclear reactions is not known in details. Therefore, cross sections and Neutron Emission Spectrum need to be examined for multi number of energies. In this study, it was investigated that the production cross sections of some medical radioisotopes by using equilibrium and pre-equilibrium models generated by proton, neutron, deuteron and alpha induced reactions. Neutron emission spectra were also investigated. In these calculations, the Weisskopf-Ewing Model for equilibrium reactions and the Hybrid Model, the Geometry Dependent Hybrid Model, the Full Exciton Model, the Cascade Exciton Model for pre-equilibrium reactions have been used. Also, in this study, optimum energy ranges for radioisotopes production efficiency and average cross sections in these energies have been determined. The obtained results have been discussed and compared with the experimental data taken from the Experimental Nuclear Reaction Data Library.