The Living dead as existentialist beings: The vampires İn Anne Rice's The Interview With the vampire, The Vampire Lestat and The Queen of the Damned
- Tez No: 31817
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL DOĞRAMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Vampir, edebiyat yapıtlarında ilkel ve vahşi bir imaj ve kendine özgü bir varlık olarak yıllar boyu varolagelmiştir. Çağdaş bir Amerikan yazarı olan Anne Rice vampiri incelerken bireyci bir yaklaşımla, başkalarına zararı dokunmadığı sürece onun kendi varlığı ve yaşam biçimini seçme hakkı bulunduğu şeklindeki görüşten yola çıkar. Yazarın Vampir Trilojisinde vampirin toplumun baskılarına başkaldırma hakkının altı çizilmekte ve onun kendisi gibi olmayan diğer varlıklarla bir arada 1 i mutlu bir yaşam sürme arzusu olumlu bir eğilim olarak önemle vurgulanmaktadır. Böylelikle Rice, yaşı yüzyılları bulan eski mitik karakterden tamamen farklı yeni bir edebi imaj yaratmayı başarmıştır. Hayatını katı bir yalnızlık içinde sürdüren geleneksel vampirin tersine Rice'ın vampirleri seçme özgürlüklerini uygulamak ve başarma arzularını gerçekleştirmek için gerekli cesaret ve kuvveti, herşeyi diğer varlıklarla paylaşarak elde ederler. Rice'ın vampirleri toplumsal yaşamı tercih etmektedirler. Tarih ve sanat eserleri onlar için yaratıcı olmak, dolayısıyla da kendi otantik varlıklarını gerçekleştirebilmek için gerekli tüm bilgileri içeren kaynaklardır. Bu süreçte, Rice'ın vampirleri, bireyin seçme ve irade özgürlüğünü yalnızca kendileri için değil, diğer varlıklar için de doğal bir hak olarak görürler, daima dürüst ve sağduyulu kalarak yaşamın kurallarını uygularlar. Bu hakkı sonuna dek korumaya kararlı olan vampirler son çözümlemede içinde sevgi, anlayış ve yaratıcılığın bulunduğu mekanları yaratmayı başarırlar. Bu özellikleri nedeniyle de Rice'ın vampirleriiii ölümsüz yaşamlarının en zor engellerini aşmayı başararak egzistensiyalist varlıklar olarak tanımlanmayı haketmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Though one of the most unique beings in the world, existing for millenia among mortals, the vampire as a literary image remained primitive and bestial until very lately.Among the contemporary American writers who have featured the vampire focusing on the individual's right to choose a different kind of existence, especially when that alternative does not cause harm to others, Anne Rice deserves to be considered one of the most outstanding names. In her Vampire Trilogy ( The Interview with the Vampire, The Vampire Lestat, The Queen of the Damned), Rice puts increasing emphasis on the positive aspects of the vampire's right to rebel against the stultifying constraints of society and on the desires of her vampire characters for peaceful coexistence with human beings. She succeeds in creating a completely new literary image of the vampire, totally the opposite of the centuries-old mythic figure. Unlike the traditional vampire who lives in ultimate isolation, Ricean vampires derive all their strength and courage to practice freedom of choice and exercise of will only by sharing with other beings. Through history and works of art, they learn everything necessary to create and thus become creators of their own authentic beings. While creating these authentic beings Rice's vampires practice freedom of one's choice and will at its fullest with honesty and responsibility not only to themselves but to the others as well. Determined to retain and reserve these natural rights of a being, these vampire characters at the end succeed in creating dwellings in which love,understanding and creativity blossom. Thus all of them can be identified as existentialist beings who overcome the worst trouble of all, that is eternal life.