Liberteryen feminizm: Wendy Mcelroy'un feminizm anlayışı üzerine bir araştırma
Libertarian feminism: A study on Wendy Mcelroy's understanding of feminism
- Tez No: 945543
- Danışmanlar: PROF. DR. BİCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, liberteryen (özgürlükçü-bireyci) feminizmin tarihsel ve kuramsal temellerini temel ilkeleri bağlamında inceleyerek Wendy McElroy'un feminist düşüncedeki özgün yaklaşımını analiz etmektedir. Liberteryen feminizm bireycilik, öz-sahiplik, devlet müdahalesine eleştiri ve ekonomik özgürlük gibi ana ilkelere dayanan bir feminizm türü olup kadınların özgürleşmesini asgari devlet müdahalesi ve azami özgürlük ve bireysel haklarla ilişkilendirir. Çalışmada bu yaklaşımın felsefi arka planı ve ilkeleri açıklandıktan sonra, Wendy McElroy'un ifade özgürlüğü, pornografi tartışmaları ve kadınların özneliği konularındaki görüşleri liberteryen feminist çerçevede ele alınmıştır. McElroy, feminizmin amacını kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması olarak tanımlarken, bu eşitliğin her bir kadının kendi hayatının ve bedeninin sahibi olması ilkesine dayanarak sağlanabileceğini savunur. Onun perspektifi kadınların rızaya dayalı tüm seçimlerinin (örneğin pornografi ya da seks işçiliğine katılım) meşru görülmesini ve devlet tarafından kısıtlanmamasını gerektirir. Çalışmanın amacı McElroy'un düşüncelerini analiz ederek liberteryen feminizmin feminist teori içindeki yerini ve katkılarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda nitel bir literatür analizi yapılmış, birincil kaynaklar olarak McElroy'un eserleri ve özgürlükçü feminist yazın incelenmiştir. McElroy'un liberteryen feminist yaklaşımının kadın hakları mücadelesine bireycilik ve gönüllülük ekseninde özgün bir katkı sunduğu, feminist idealler ile bireysel özgürlük prensipleri arasında bir sentez oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız kadınların özneliğini ve kişisel sorumluluğunu vurgulayarak feminist literatürdeki çoğulculuğu artırmak ve siyaset bilimi literatürüne alternatif bir feminist perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical and theoretical foundations of libertarian (freedom-oriented and individualist) feminism and analyzes Wendy McElroy's unique contribution to feminist thought in light of its core principles. Libertarian feminism is a strand of feminist theory grounded in key principles such as individualism, self-ownership, criticism of state intervention, and economic freedom. It associates women's liberation with minimal state interference and the maximization of individual rights and liberties. After outlining the philosophical background and foundational tenets of this approach, the study investigates McElroy's views on freedom of expression, pornography debates, and women's agency within a libertarian feminist framework. McElroy defines the goal of feminism as achieving equal rights for women and men, asserting that such equality must be grounded in the principle that each woman is the owner of her own life and body. From this perspective, all consensual choices made by women—such as participation in pornography or sex work—should be regarded as legitimate and free from state restriction. The purpose of the study is to analyze McElroy's views in order to reveal the place and contributions of libertarian feminism within broader feminist theory. To this end, a qualitative literature analysis was conducted, focusing on McElroy's primary works as well as writings from the broader libertarian feminist tradition. The findings demonstrate that McElroy's libertarian feminist approach offers an original contribution to the struggle for women's rights by emphasizing individualism and voluntarism, and that it forms a synthesis between feminist ideals and principles of individual liberty. This study aims to highlight women's agency and personal responsibility, to enrich the pluralism within feminist literature, and to provide an alternative feminist perspective for the field of political science.