A critical examination of Wendy Brown's and Michel Foucault's respective understandings of the political
Wendy Brown ve Michel Foucault'nun siyasiye dair anlayışlarının eleştirel bir incelemesi
- Tez No: 757334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE İLHAN DEMİRYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Neoliberalizm üzerine çalışmalarında Wendy Brown, siyaset de dahil insan varlığına dair her alanın neoliberal rasyonalitenin etkisi altına girerek ekonomikleşmeye maruz kaldığı süreci inceler. Bu inceleme Michel Foucault'nun analizine dayansa da Foucault'nun aksine Brown temelde bu neoliberal dönüşümün demokrasi üzerindeki etkisine odaklanır. Foucault'yu neoliberal rasyonaliteyle demokratik siyaset arasındaki ilişkiyi incelemediği için eleştiren Brown, bu eksikliğin Foucault'nun büyük ölçüde“egemenlik”gibi kavramlarla sınır olan siyasi tanımından kaynaklandığını öne sürüyor. Brown'un ve Foucault'nun siyasi tanımlarını eleştirel şekilde inceleyen bu tez, Brown'un neoliberalizm üzerine iki temel çalışması arasında siyasi kavramına yönelik bir tutarsızlık tespit ederek bu tutarsızlığın Brown'un neoliberalizmin saldırılarını siyasi bir özneyle karşılama isteğinden kaynaklandığını ve bunun da ontolojik bir siyasi mefhumuna yol açtığını iddia ediyor. Ardından Foucault'nun siyasi kavramına dair anlayışını inceleyerek durağan ve genel bir siyasi tanımının Foucault'nun felsefesiyle ters düştüğünü savunuyor. Foucault'nun siyasi kavramına dair zapturapttan kurtulma ve kendini dönüştürme kaidelerine bağlılık sergileyen anlayışının neoliberalizmin sinsi saldırılarına demokratik siyasetle karşı koymamıza yardım edebileceğini ve bu bakımdan Brown'un felsefi ve siyasi çalışmasıyla çelişmediğini iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
In her works on neoliberalism, Wendy Brown examines a process in which every sphere of human existence, including the political, has been subjected to neoliberal rationality and economization. Although her analysis is based on Michel Foucault's investigation of neoliberalism, unlike Foucault, Brown's main concern is the effect of this neoliberal transformation on democracy. Brown criticizes Foucault for failing to analyze the link between neoliberal rationality and democratic politics and claims that this failure derives from his formulation of the political which is largely limited to concepts like“sovereignty”. This thesis critically examines Brown's and Foucault's respective formulations of the political. Identifying a certain inconsistency regarding the political between Brown's two main works on neoliberalism, it claims that this inconsistency derives from Brown's desire to counter neoliberal attacks with a political subject, which leads to an ontological conception of the political. Subsequently analyzing Michel Foucault's understanding of the political, it concurs that any fixed and generic formulation of the political would be antithetical to Foucault's philosophy. Then it suggests that Foucault's understanding of the political, reflecting a commitment to desubjugation and self-transformation, might be of help for countering the attack of neoliberalism with a democratic politics and does not contradict with Brown's philosophical and political endeavor.