Türkiye' deki bazı doğal taşların radyoaktivite tayini ve radyasyon soğurma özelliklerinin araştırılması
Investigation of natural radioactivity and radiation shielding properties of some natural stones in Turkey
- Tez No: 318170
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Canlılar evrenin var oluşundan beri yer kabuğunda uzun yarı ömürlü radyoaktif çekirdeklerden kaynaklanan doğal radyoaktivitenin etkisinde kalmaktadırlar. Bu doğal radyoaktiviteye uranyum, toryum serilerinden ve potasyumdan meydana gelen gama radyasyonu sebep olmaktadır. Bu tür radyasyonlar genellikle yeryüzü kaynaklı maddelerde (taş, toprak, kaya vb.) belli oranlarda bulunurlar. Ayrıca teknolojinin gelişimi ile radyasyon tıp, endüstri ve enerji gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple bu tür radyasyonların belirlenmesi önemlidir.Bu sebeplerden dolayı, bu çalışmada Türkiye' de çıkarılan ve özellikleyapı malzemesi olarak kullanılan bazı doğal taşların doğal radyoaktivite seviyelerini belirlemek için 40K, 226Ra, 232Th konsantrasyonları araştırılmış ve dünya ortalamaları ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, bu doğal taşların radyasyon zırhlama özellikleri 662, 1173 ve 1332 keV gama enerjileri için araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanbeings, constantly have been exposed by natural radioactivity since creation of the universe due to the long life time of radionuclide. This natural radiation is caused by gamma-radiation originating from the uranium and thorium series and potassium. Those kind of radiations are generally occurs in the land-sources materials (stone, soil, rocks, etc.) in different rate. Morever, with the development of technology the radiation is used in the area of medicine, industry and energy. Thus the investigation of these radiations is important.For these reasons, in this study, the 40K, 226Ra, 232Th activity concentrations have been investigated to determine natural radioactivity levels of some natural stones mined in Turkey and especially used as construction material. The obtained results havve been compared with the world averages. Besides natural radioactivity measurements, the radiation shielding properties of these natural stones have been investigated for 662, 1173 and 1332 keV gamma rays.