Isparta ili mera alanlarının sınırlarının uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile belirlenmesi
Determination of grassland areas in Isparta province by using geographic information systems
- Tez No: 318176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması 2011 yılında, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) gibi modern bilgi teknolojilerini kullanarak Isparta ilinde potansiyeli yüksek meraların büyüklüklerinin ve kalitelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Isparta ilinin mera yoğunluğunun %80 'ini oluşturan Merkez, Şarkîkaraağaç ve Yalvaç ilçelerinde mera alanları tespit edilmiş ve test alanları belirlenmiştir. Şarkikaraağaç ilçesine ait mera alanlarını gösteren dijital harita hazırlanmış, bu ilçeye ait tahmini mera alanı rakam olarak tespit edilmiştir. Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında gerçekleştirilen biçim zamanlarında meraların kuru madde (KM) de biyokütle miktarları, botanik kompozisyonları ve meraların ADF, NDF ve ham protein (HP) gibi besleyici değerleri belirlenmiştir.Bu çalışmada ilçelere göre ortalama KM bazında biyokütle miktarları Merkez, Şarkikaraağaç ve Yalvaç ilçesinde sırasıyla 311, 271 ve 269 kg/da olarak bulunmuştur. Botanik kompozisyonlar Merkez ilçede sırasıyla baklagiller % 21, buğdaygiller % 37 ve diğergillerden % 42; Şarkikaraağaç ilçesinde % 36, % 40 ve % 25; Yalvaç ilçesinde ise % 36, % 31 ve % 33 olmuştur. Ortalama ADF ve NDF oranları vejetasyon dönemi boyunca artmış; HP oranları ise azalmıştır.Mera hayvancılığı açısından gerekli olan envanterlerin çıkarılması ve geçmiş zamanlarda bu ve buna benzer çalışmaların sonuçlarının, Isparta ilinde etkin bir mera yönetiminin gerçekleştirilmesinde UA ve CBS teknolojilerinden istifade edilmesinde ve gerekli kararlar alma konusunda bu teknolojilerin ve tekniklerin kullanılması gerek zaman açısından gerekse ekonomik açından katkılar sağlayacaktır.Vejetasyon dönemi sonlarında hem kuru ot verimleri hem de protein oranları azaldığından en uygun hayvan otlatmanın Mayıs ayının başında başlatılabileceği ve Eylül ayı başlarında sonlandırılabileceği ve ayrıca bu çalışma alanlarında meralarda Buğdaygillerin botanik kompozisyon bakımından diğer türlerden daha fazla olduğu tespit edildiğinden büyükbaş hayvan otlatılmasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2011 by using Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) in the province of Isparta, to determine the size and quality and potential of pastures. In this study, Merkez, Şarkikarağaç and Yalvaç districts were chosen as test areas which comprise of 80% of whole grassland area of Isparta Province. A digital map showing areas of pasture belonging to the district of Şarkikaraağaç was prepared and the grassland area was estimated. May, July and September was identified as sowing times for grass samples to determine dry matter (DM) in the amount of biomass, botanical composition and ADF, NDF and crude protein (CP) values.The amounts of biomass on DM basis per dekar in the districts of Merkez, Şarkikaraağaç and Yalvac 311, 271 and 269 kg / da, respectively. Botanical compositions for Merkez legumes 21%, graminae 37% and 42% others respectively; Şarkikaraağaç 36%, 40% and 25%; Yalvaç 36% and 33% was 31%. Average ADF and NDF rates increased during the vegetation period; CP rates decreased.When setting up an inventory that is required for animal pasture and the results of similar studies related to Isparta province, the realization of an effective pasture management and exploitation of RS and GIS technologies and techniques will help to make decisions about the use of these technologies in terms of both time and economic contributions.Both dry matter yields protein rates towards the end of vegetation period were reduced. Therefore, the most appropriate animal grazing period was determined as between the beginning of May and the early September, and also in relation to the botanical composition of grasses in grassland areas, graminae was found to be greater than other species. Therefore, cattle grazing would be a more appropriate grassland management system in the study area.