Orman kaynaklarında yapılan otlatmacılığa ilişkin görüşler: Uşak ili örneği
Opinions about grazing in forest resources: Model of uşak province
  1. Tez No: 546672
  2. Yazar: YASİN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada orman kaynaklarının hayvan otlatırken nasıl kullanıldığı Uşak ili özelinde ele alınmıştır. Bu doğrultuda Uşak ilinde hayvancılık yapan kişilerin konu ile ilgili görüşleri sorulmuş, verilen cevaplar hayvancılıkla uğraşan kişilerin bu meslekteki deneyimleri ve eğitim düzeyleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümü demografik özellikleri belirlemeye yönelik çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, ikinci bölümü orman kaynaklarında yapılan otlatmacılığa ilişkin görüşleri belirlemek üzere tez danışmanı tarafından hazırlanmış olan 5'li likert tipi ölçekten oluşmaktadır. Araştırmaya katılan 100 kişinin anketlerinden elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda anket uygulamasına katılan kişilerin % 16'sının 0-5 yıl, %19'unun 6-10 yıl, % 24 'ünün 11-15 yıl, % 14'ünün 16-20 yıl, % 27'sinin 20 yıldan daha fazla süredir hayvancılıkla uğraştığı belirlenmiştir. Katılımcılar ''Otlatma planı dâhilinde otlatma alanlarında belirlenen hayvan kapasitesi dolduktan sonraki müracaatlar değerlendirmeye alınmamalıdır.'' önermesine % 46 oranında katılıyorum, % 9 oranında kesinlikle katılıyorum cevabını vermiş, ''Nesli tehlike altına girmiş, endemik bitki türleri açısından, korumada öncelikli ve önemli sahalarda hiçbir şekilde otlatmaya müsaade edilmemelidir.'' önermesine % 50 oranında katılıyorum, %18 oranında kesinlikle katılıyorum cevabını vermiş, ''Otlatma planları çalışmalarında hayvan varlığının yanında hayvanların yararlanabileceği birim alandaki bitki miktarının da bilinmesi gereklidir.'' önermesine %69 oranında katılıyorum, %17 oranında kesinlikle katılıyorum cevabını vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, how the forest resources are used in animal grazing is discussed in Uşak province. In this direction, the opinions of the people engaged in animal husbandry were asked in Uşak and the answers were examined by taking into account the experiences and education levels of the people engaged in animal husbandry. Survey technique was used in the research. The questionnaire used in the research consists of two parts. The first part of the questionnaire consists of multiple-choice questions to determine demographic characteristics, while the second part consists of 5-point Likert type which was prepared by the thesis supervisor to determine the opinions about grazing in forest resources. The data obtained from the surveys of 100 participants were analyzed by SPSS 20 statistical package program. The significance level was 0.05 in the analyzes. As a result of analysis, it is specified that 16% of participants in the questionnaire is involved in livestock for 0-5 years; 19% of them for 6-10 years; 24% for 11-15 years; 14% for 16-20 years; and 27% for over 20 years. For the question“the applications should not be assessed after the animal capacity, which is specified for grazing lands within the scope of grazing plan, reaches the full limit”, 46% gave an answer with“I agree”; 9% gave an answer with“I agree exactly”; and for the question“under no circumstances, the grazing should not be allowed in the lands with prior protection level and the crucial lands in the sense of endangered species of endemic plants”, 50% gave an answer with“I agree”, 18% gave an answer with“I agree exactly”;for the question“in grazing studies, the amount of plants in unit area should be known in addition to the quantity of animals”, 69% gave an answer with“I agree”, 17% gave an answer with“I agree exactly”.