Bazı tıbbi bitki türlerinin gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss, Walbaum) spesifik olmayan bağışıklık sistemi ve büyüme performansı üzerine etkisi
Effects of some medicinal plants on nonspecific immunity and growth performance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum)
- Tez No: 318181
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mikrobiyal hastalıklar yetiştiricilikte ekonomik kayıplara neden olmaktadır ve hastalıkların tedavi edilmesi için ticari antibiyotiğin kullanılması istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Tıbbı bitkilerin patojen bakterilere karşı etkili olmaları nedeniyle doğal antibakteriyel ajanlar olarak bitkilere olan talep artmaktadır. Bu çalışma da gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) spesifik olmayan bağışıklık sistemi, büyüme performansı ve hastalıklara karşı direnç üzerinde tıbbi bitkilerin (meyan kökü (Glycyrrhize glabra), yaban mersini (Vaccinium myrtillus), ekinezya (Echinacea angustifolia) ve adaçayının (Salvia officinalis)) etkisi araştırılmıştır. Ortalama ağırlığı 15-20 gr olan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) %0,1 ve %1 oranında bitki ilave edilmiş yemle 45 gün beslenmiştir. Deneysel enfeksiyon uygulamasında her grup için 50 gökkuşağı alabalığına LD60 oranındaki 2x102 kob/ml Vibrio anguillarum i.p. enjeksiyon (0,1 ml) ile verilmiştir. Deneysel enfeksiyon uygulamasından sonra balıklar 25 gün gözlem altında tutularak mortaliteler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The microbial diseases cause economic losses in aquaculture on global scale and the use of commercial antibiotics for disease treatment produces undesirable side effects. Because many medicinal herbs have evolved potent defense against pathogenic bacteria, there is a growing interest in these herbs as sources for natural antibacterial agents. In this study, we investigated the effect of licorice root (Glycyrrhize glabra), blueberry (Vaccinium myrtillus), echinacea (Echinacea angustifolia) and sage (Salvia officinalis), as a herbal medicine plant on some immuno-hematological parameters and non-specific defence mechanisms, growth performance and disease resistance of rainbow trout, Oncorhynchus mykiss. Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum) of average weight 15-20 g, were fed for 45 days with diet supplemented with 1% and 0,1% of licorice root, blueberry, echinacea and sage and with normal diet as controls. A challenge test was conducted using 50 Rainbow trout from each group (25 fish/replicate) by ı.p. inoculation with 0.1 ml suspension culture of the pathogen Vibrio anguillarum (2×102 bacteria ml-1). The mortality rate was recorded for 25 days post-challenge.