Volkanik cüruf agregalı şap betonun geliştirilmesi ve teknik özelliklerinin irdelenmesi
Development of volcanic slag aggragate concrate screed and technical properties evalunation
- Tez No: 318182
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyadaki hızlı gelişmeler çerçevesinde enerji ihtiyacının artması, buna karşın enerji sağlayan kaynakların azalması nedeniyle enerji tasarrufu sağlayan ürünler kullanılması önem kazanmıştır. Enerji tasarrufu sağlayabilmek için inşaat sektöründe binalarda kullanılan duvar elemanları duvar yüzeyine uygulanan sıvaların ve zemine uygulanan şap malzemesinin yalıtımlı maddelerden yapılması gerekmektedir.Ülkemizde güncelliğini sürekli koruyan en önemli sorunlardan biri enerji tasarrufudur. Bu nedenle özellikle yapı malzemelerinde gerek yalıtım gerekse binaların ölü ağırlılığının azaltılması konusunda yalıtım hammaddelerinin kullanılabilirliği açısından değerlendirilebilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan ilgili malzemelerin mühendislik açısından ve endüstriyel anlamda bir dizi özellikleri sağlaması gerekmektedir. Bu çalışmada Manisa ili Salihli-Kula ilçesi civarından temin edilen volkanik cüruf agregalarının, yapı sektöründe yalıtım şapı olarak kullanılabilirliği ve malzemenin geliştirilebilmesi araştırma konusu olmuştur. Ulusal ve uluslararası standartlara uygun teknik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased demand for energy within the framework of the rapid developments in the world, whereas the use of energy from sources that have gained importance due to the decrease of energy-saving products. Wall elements are used in the construction sector to provide energy-saving buildings, wall plaster and floor screed material applied to the surface of the insulating material is required.One of the most important problems in our country, which sustain the energy saving of up to date. For this reason, both insulation and building materials, especially the buildings must be evaluated in terms of availability of raw materials to insulation to reduce ağırlılığının dead. In this regard, a number of relevant characteristics of the materials required to provide for engineering and industrial sense. In this study, obtained from the vicinity of the town of Manisa Salihli-Kula volcanic slag aggregates, building materials sector and improvement of the availability of isolation as a grout has been the subject of research. National and international standards were a number of technical analysis.