Toros sediri fidanlarının beslenmesi ve gelişimi üzerine mikroelementlerin etkileri
Effects of micronutrients on nutrition and growth of taurus cedar seedling
- Tez No: 318190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT GÜRLEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada azot ve mikroelement gübrelerinin 1+0 yaşlı Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) fidanlarının beslenmesi ve gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Eğirdir Orman Fidanlığında 2 azot dozu ve 3 mikroelement dozundan oluşan toplam 6 işlemli ve 3 tekrarlı olarak denenmiş ve birinci vejetasyon dönemi sonunda fidanların orfolojik özellikleri ile beslenme durumu belirlenmiştir. Sonuçta;çalışmada yetiştirilen fidanların genel ortalama boyları 11,17 cm ve ortalama kök boğazı çapları 2,70 mm olarak bulunmuştur. Bu çerçevede TSE (1988) standartlarına göre fidanların % 87'si I sınıf, % 12' si II sınıf iken, yalnızca % 1'i ıskarta fidan olarak ayrılmıştır. Çalışmanın genelinde azotlu gübrelerin kontrol karşısında morfolojik özellikler bakımından belirgin bir üstünlük göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of nitrogen and micronutrient fertilizers on nutrition and growth of 1+0 Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) seedlings were investigated. To achieve this goal, a trial has been set in Egirdir Forest Nursery, with a total of 6 treatments consisting of two levels of nitrogen and 3 levels of micronutrient fertilizers and the morphological characteristics and nutrient status of the seedlinghave been determined at the end of first growing season. As a result, average height of the seedlings was 11.17 cm and average root collar diameter was 2.70 centimeters. In this perspective, 87 % of the seedlings were classified as 1st class, 12 % of them were 2nd class, and the remaining 1 % was culled. Overall, nitrogen fertilizer was notbetter than control in terms of morphological properties.