The application of artificial intelligence in military fields and its ethics
Yapay zekânın askeri alanlarda kullanımı ve etiği
  1. Tez No: 745098
  2. Yazar: GÜL TAŞLITEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapay zekâdaki son gelişmeler, yapay zekâ teknolojisinin askeri güç üzerinde önemli ve belki de devrim niteliğinde bir etkisi olacağını göstermektedir. Yapay zekâ ile donatılmış askeri teçhizat, araçlar ve sistemler, zorlu askeri taktik durumlarında karar vermeye yardımcı olabilir. Tehditler, olayların hızı, sürpriz veya öngörülemeyen olaylar unsuru, savaş alanı bilgisinin sınırları ve ölümcül sonuçların potansiyeli, hepsi taktiksel düzenlemelerin karmaşıklığına katkıda bulunur. Bu tezin amacı, yapay zekânın savunma sanayine nasıl entegre edildiğini, hükümetlerin yapay zekâyı kara, deniz altı ve hava savaşlarının stratejik, taktik ve operasyonel seviyelerinde nasıl benimsediğini ve yapay zekânın savaş alanı karar verme sistemine nasıl entegre edildiğini ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle, bu tezde, yapay zekânın askeri personele karar verme sürecinde nasıl yardımcı olduğu ve savaşın gidişatını nasıl etkilediği ile savaşta kullanılan yapay zekâ entegreli silah, sistem ve mühimmatlara ilişkin yasal ve etik düzenlemelerin neler olduğu tartışılmaktadır. Nitel ve keşfedici araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Kitaplar, makaleler, sözlükler, ansiklopediler, haber siteleri, konferans dokümanları, mühimmat üretim şirketlerinin internet siteleri ve yayınladıkları dergi ve kataloglardan ayrıca hükümet bildirilerinden yararlanılmıştır. Ayrıca yapay zekâ destekli silahlar, araçlar ve robotlar incelenmiş ve analiz edilmiştir. Yapay zekâdaki ilerlemenin doğrudan veya dolaylı olarak gidişatı değiştirdiği varsayılmıştır. Yapay zekânın çeşitli potansiyelleri olduğu ileri sürülmektedir. Yapay zekânın geleneksel sistemlerden daha güvenilir, daha hızlı ve daha ucuz olduğu, askeri güçleri ve sivilleri daha güvende tutabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak yine de bazı düzenlemelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, insan kontrolünde olduğu sürece yapay zekâya entegre edilmiş silahların, savaş alanı karar verme sistemlerinin ve mühimmatın konvansiyonel silah, araç, mühimmat veya sistemden daha fazla avantaja sahip olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent advances in artificial intelligence indicate that this new technology will have a significant and perhaps revolutionary impact on military power. Artificial intelligence can aid decision-making in difficult military tactical situations. Threats, the velocity of events, the element of surprise or unforeseen occurrences, the limits of battlespace knowledge, and the potential for lethal consequences all contribute to the complexity of tactical settings. The objective of this thesis is to find out how artificial intelligence integrated to defense industry, how governments adopted AI into their strategical, tactical, and operational levels on the ground, under the sea and in the air warfare and how artificial intelligence integrated to battlefield decision making system. Therefore, in this thesis, how artificial intelligence assists military personal in decision-making process and effects the course of action on the battlefield, and what are the legal and ethical regulations about artificial intelligence integrated weapons, systems and munitions being used in war are discussed. Qualitative and exploratory research methods were used. Books, articles, dictionaries, encyclopedias, news sites, conference documents, websites, magazines and catalogs of ammunition production companies, and government statements were used. Additionally, artificial intelligence-based weapons, vehicles, robots, and systems are scrutinized. It has been hypothesized that advancement in artificial intelligence changes the course of action directly or indirectly. It is suggested that artificial intelligence has several potentials. It is concluded that artificial intelligence is more reliable, quicker, and less expensive than traditional systems and it can keep military forces and civilians safer. Yet, some regulations are still needed. This thesis concluded that artificial intelligence integrated weapons, battlefield decision making systems and munitions have more advantages than the conventional weapons, vehicles, munitions or system as long as the human is in control.