Metoprolol ile hidroklorazit içeren ilaçlarda etken maddelerin tayini için voltametrik yöntem geliştirilmesi
Development of voltammetric method for assay of metoprolol and hydrochlorothiazide
- Tez No: 318216
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, hipertansiyon tedavisinde kullanılan beta-blokerleri sınıfındaki metoprolol molekülünün elektrokimyasal davranışları farklı çalışma elektrotları yüzeyinde incelenmiştir. Elektrot tepkimesine katılan proton ve elektron sayıları, difüzyon katsayısı ve yüzey kaplama katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca ilaç örneklerinde ve kan, serum, idrar gibi biyolojik ortamlarda, ilaç etken maddelerin tekli ve çoklu kullanıldığı durumlarda, söz konusu maddelerin tayin edilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Metoprolol için diferansiyel puls voltametri(DPV), kare dalga voltametri(KDV), diferansiyel puls adsorptif sıyırma voltametri(DPAdSV), kare dalga adsorptif sıyırma voltametri(KDAdSV) yöntemleri geliştirilmiştir. Metoprolol ve hidrolorazit karışımının e zamanlı tayini için yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alınamamıştır. Metoprolol için yapılan çalışmalarının kalibrasyon verileri en küçük kareler yöntemi ile değerlendirilmiş; gözlenebilme sınırı, alt tayin sınırı ve doğrusal çalışma aralığı gibi bazı validasyon parametreleri belirlenmiştir. Farmasötik örnekler ve biyolojik ortamlarda uygulanan bu yöntemlerle, güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of Metoprolol a drug active molecules in a class of beta-blocker used in treatment of hypertension were investigated on different electrode surfacs. Number of electrons and protons participated to electrode mechanism, diffusion coefficient and surface coverage coefficient were calculated. Moreover, focus on simultaneous determination of metoprolol and hydrochlorothiazide such as direct differential pulse voltammetric and square-wave voltammetric or adsorptive stripping voltammetric were carried out. Simultaneous determination of metoprolol and hydrochlorothiazide were not established. Calibration parameters for determination of metoprolol were evaluated with least-square methods and some validation parameters such as limit of quantification, limit of dedection and linear working range were calculated. Proposed methods were applied to pharmaceutical and bilogical samples and reproducible results with high accuracy, precisionand and confidence were abtained.