Metoprolol molekülünün Si-katkılı karbon nanotüp ile etkileşmelerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of metoprolol molecule interaction with Si-doped carbon nanotube using the density functional theory (DFT)
  1. Tez No: 942476
  2. Yazar: SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karbon nanotüpler (KNT) ilaç moleküllerinin taşınmasında ve algılanmasında hem deneysel hem de teorik olarak çok çalışılan ve nanoteknolojinin birçok alt alanında kullanılan nanomalzemelerdir. Bu çalışmada metoprolol (MTP) ilaç molekülünün Silisyum katkılı karbon nanotüp (Si-KNT) ile etkileşimi ilk kez yoğunluk fonksiyonel teorisi kullanılarak M062X metodu ve 6-31G(d) baz seti ile gaz ve su fazında incelendi. MTP ile Si-KNT'ün oluşturduğu kompleks yapıların moleküler parametreleri, yapısı, bağlanma, adsorbsiyon enerjileri ve elektronik özellikleri Yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak hesaplandı. MTP ile Si-KNT arasındaki yük transferi analiz edildi ve etkileşimlerin doğası moleküllerdeki atomların quantum teorisi yaklaşımı (QTAIM) ile belirlendi. MTP ilacı üzerinde çözücü olarak su etkisi araştırıldı. Bu tezde çalışılan, hipertansiyon tedavisinde kullanılan beta-bloker, MTP ilaç molekülünün vakum ortamında Si-KNT'ler tarafından taşınabilir ve algılanabilir olduğu; atık sularda da bu ilacı tespit etmek için sensor olarak kullanılabileceği DFT hesaplamaları ile ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Carbon nanotubes (CNTs) are nanomaterials that have been extensively studied experimentally and theoretically in the drug delivery and detection of drug molecules and used in many subfields of nanotechnology. In this study, the interaction of metoprolol (MTP) drug molecule with Si-doped CNT (Si-CNT) has been first investigated using the density functional theory (DFT) with M062X method 6-31G(d) basis set in vacuum and water phase conditions. The molecular parameters, structure, binding, adsorption energies, and electronic properties of the complex system formed from MTP and Si-CNT has been calculated by Density functional theory (DFT) calculations. The charge transfers between MTP and Si-CNT have been analysed and nature of the interactions were determined by the quantum theory of atoms in molecules (QTAIM). This thesis showed, using DFT calculations, that the beta-blocker drug molecule of MTP, used in the treatment of hypertension, can be delivered and detected by Si-CNTs in a vacuum phase and that it can be used as a sensor to detect this drug in wastewater.